لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش تند افغانستان به سخنان وزیر خارجۀ ایران


وزارت خارجۀ افغانستان در واکنش به سخنان جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران در مورد گفتگوهای صلح گفته است که این اظهارات "مداخله صریح" در امور افغانستان پنداشته می‌شود.

وزیر خارجۀ ایران روز چهارشنبه (۱۹ جدی) در گفتگو با یک رسانۀ هندی گفته بود که ناممکن است گروه طالبان در آیندۀ افغانستان نقشی نداشته باشد؛ ولی این نقش، نباید بسیار بارز و برجسته باشد.

همچنان آقای ظریف گفته است که چگونگی حضور طالبان در نظام آیندۀ افغانستان، از صلاحیت‌های مردم افغانستان است، ولی به گفتۀ وی، همسایه‌های افغانستان تمایلی برای نقش پررنگ طالبان در منطقه ندارند.

در واکنش به این سخنان، ادریس زمان، معین سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان گفته است که از دید این وزارت‌، هرگونه روابط خارج از چهارچوب تعاملات دو دولت با طالبان، روابط دو کشور را تضعیف خواهد کرد.

آقای زمان، در صفحۀ توییترش نگاشته است: "هر گونه تجویزی مبنی بر تغییر در ساختار نظام جمهوری اسلامی افغانستان به شمول پیشنهاد شامل ساختن گروه‌های مسلح در نظام کشور خلاف تمام موازین دیپلوماسی و مداخله صریح در امور کشور پنداشته می‌شود".

همچنان، شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، در صفحه فیس بوک خود واکنش تندی به سخنان وزیر خارجۀ ایران نشان داده بود، اما پس از ساعاتی آن را حذف کرد.

این در حالی است که اخیراً مقامات ایرانی با نمایندگان طالبان در تهران دیدار و گفتگو داشته اند و جواد ظریف، گفته است که این تماس‌ها، به دلیل بحث روی امنیت مناطق مرزی افغانستان که طالبان در آن نفوذ دارند، صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG