لینک های دسترسی

Breaking News

مافیای مخدرات با تورید مواد کیمیاوی تولید هیرویین را تسریع می‌بخشند


مقام‌ها در ولایت هرات ۲۰ تن مواد کیمیاوی را کشف و ضبط کردند که از آن در تولید هیرویین استفاده می‌شود

مقام های امنیتی ولایت هرات می گویند مافیای مواد مخدر از طریق مواد کیمیاوی چون "استیک ان هایدراید" تریاک را به هرویین و مورفین تبدیل کرده و سپس آنرا به کشورهای اروپایی و امریکایی قاچاق میکنند.

به تازه گی مسوولین امنیتی ولایت هرات یک کانتیتر مملو از مواد کیمیاوی را در این ولایت کشف کرده اند که حاوی ۲۰ تُن مواد کیمیاوی مایع "استیک ان هایدراید" است.

سمنوال عبدالوحید عزیز یار مدیر مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه هرات می گوید این کانتینر بعد از بارگیری از کشور چین از طریق کشور ایران وارد خاک افغانستان شده است.

سمنوال عزیزیار می گوید این محموله بزرگ مواد کیمیاوی شامل ۱۰۰۰ بشکه مواد تیزابی میباشد که از ناحیه پنجم شهر هرات کشف و بدست آمده است.

حدود ۲۰ تن مواد کیمیاوی که در تولید هیرویین کار گرفته می شود در هرات کشف و ضبط شد
حدود ۲۰ تن مواد کیمیاوی که در تولید هیرویین کار گرفته می شود در هرات کشف و ضبط شد

مدیر مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه هرات می گوید مافیای مواد مخدر قصد داشتند تا این مقدار مواد کیمیاوی را به یکی از ولایات جنوبی افغانستان انتقال داده و از آن برای پروسس انواع مواد مخدر خصوصا هرویین استفاده نمایند.

آقای عزیزیار می افزاید در ارتباط به این موضوع یک تن را بازداشت کرده اند که باشنده اصلی ولایت قندهار ومسکونه شهر فراه است.

بگفته مسوولین امنیتی در ولایت هرات این محموله مواد کیمیاوی بیشتر از 10 میلیون دالر امریکایی ارزش دارد.

آنها می گویند تحقیقات نیروهای امنیتی افغان برای اینکه بفهمند این مقدار مواد کیمیاوی چطور وارد خاک افغانستان شده است جریان دارد.

در پیوند با قاچاق این مواد یک نفر بازداشت شده است
در پیوند با قاچاق این مواد یک نفر بازداشت شده است

همزمان آگاهان امور می گویند تا زمانیکه مواد کیمیاوی وارد افغانستان نشود ، باشنده گان این کشور توانایی تبدیل کوکنار به مواد مخدری چون هرویین و مورفین را ندارند.

عبدالقادر کامل آگاه امور می گوید آنچه در این بین مهم است نقش کلیدی "استیک ان هایدراید"در تبدیل کوکنار به مواد مخدر بلندتر است که افغانستان و کشورهای همسایه نزدیک نیز به راحتی نمیتوانند به جواز تولید این ماده کیمیاوی دسترسی پیدا کنند.

مقام‌های افغان پیگرد را در مورد منشۀ قاچاق این مواد به افغانستان آغاز کرده اند
مقام‌های افغان پیگرد را در مورد منشۀ قاچاق این مواد به افغانستان آغاز کرده اند

آقای کامل می گوید دلیل انتخاب حوزه غرب از سوی مافیا برای ساخت مواد مخدر ؛ موقعیت جغرافیایی ولایت هرات است که قاچاقبران میتوانند از طریق این ولایت سرحدی انواع مواد مخدر را به کشورهای ایران ، ترکمنستان و حتی به کشور پاکستان انتقال دهند.

عبدالقادر کامل همچنان می گوید وارد شدن مواد کیمیاوی به پیمانه زیاد به خاک افغانستان همچنان نشان دهنده ضعف نیروهای امنیتی در کنترول سرحدات و وجود فساد گسترده در اداره گمرک هرات است .

همه ساله در ولایت غربی هرات هزاران لیتر مواد کیمیاوی مایع و جامد از سوی نیروهای امنیتی و کشفی ، شناسایی و ضبط شده و در آخر هر سال به حضور داشت مقام های وزارت مبارزه با مواد مخدر حریق میشود.​

XS
SM
MD
LG