لینک های دسترسی

Breaking News

توحیدی: قطع پیام های تیلفونی، آزادی بیان را محدود میکند


نی ، مرکز رسانه های آزاد افغانستان
در یک اقدام بی سابقه، وزارت مخابرات و تکنالوجی معلوماتی افغانستان خدمات پیامک تلیفون های مبایل یا اس ام اس را قطع کرده است.

مقام ها دلیل اینکار را جلوگیری از ادامه کمپاین های انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری در دوره سکوت خوانده اند، اما شماری از نهادی های حمایت از خبرنگاران، از این اقدام به شدت انتقاد کرده و گفته اند که قطع پیام های تیلفونی، حتی برای مدت کوتان، آزادی بیان را محدود می کند.


صدیق الله توحیدی، رئیس مرکز رسانه های آزاد افغانستان، یا نی به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی راه های دیگر را نیز در اختیار داشت تا از مبارزات انتخاباتی دو نامزد در جریان روز های سکوت مبارزات انتخاباتی، جلوگیری کند.

"فکر می کنم که در تکنالوژی معلوماتی امروز کار چندان مشکل نخواهد بود که پیام های خاص انتخاباتی که فرستاده می شوند، متوقف شود—نه تمام پیام های که از طریق اس ام اس فرستاده می شود، مسدود شوند."

روزهای پنجشنبه و جمعه در تقویم دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان "دوره سکوت" نامیده شده است. در این 48، نامزدان باید از تمام مبارزات انتخاباتی دست بردارند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، به روز پنجشنبه اعلام کرد که خدمات پیام ها تیلفونی را به دلیل دوره سکوت مبارزات انتخاباتی، قطع شده است.

"بخاطریکه حالا دوره سکوت است، هیچ کس، هیچ فرد و هیچ گروه و کشور نمی تواند به حریم شخصی هموطنان ما در بخش تیلفون پیام ارسال کند."

به گفته آقای رحیمی، روی همین دلیل، وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی تصمیم گرفت که از ساعت شش روز پنجشنبه به بعد تمام پیام های تیلفونی قطع گردد، به خصوص زمانی که منافع یکی از نامزدان، با خطر مواجه می شود.


آقای رحیمی همچنین گفت که در روز های گذشته، کشور های خارجی پیام های را به تیلفون های افغانستان می فرستاد که این خود، تجاوز به حریم شخصی افغان ها است.

در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو آشنا صدای امریکا که پیام ها از طریق کدام کشور ها فرستاده می شد، آقای رحیمی گفت که معلومات دقیق در دست ندارد، ولی احتمالا ایران و پاکستان در عقب چنین پیام ها باشند.

بر اساس تصمیم وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، تمام شرکت های که خدمات تیلفونی فراهم می کنند، تا شام روز شنبه—یعنی تا ختم روز رای دهی، باید خدمات پیام های کوتاه را برای مشترکین شان، مسدود کند.

بر اساس گزارش ها، در دوره سکوت دور اول انتخابات ریاست جمهوری که بتاریخ شانزدهم حمل برگزار شد، پیام های تبلیغاتی به نفع یکی از نامزدان، فرستاده شد.
قرار است فردا افغان ها در سراسر کشور در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که میان دو نامزد پیشتاز: عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی احمدزی برگزار می گردد، اشتراک کنند.
  • 16x9 Image

    خالد مفتون - واشنگتن

    خالد مفتون، به عنوان تهیه کننده گزارش های تحلیلی و گوینده خبر، کارش را از ابتدای سال ۲۰۱۴ در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. خالد پیشتر از این، حدود ۱۰ سال در رسانه های بین المللی مختلف به شمول خبرگزاری آلمان درکابل و رادیو آزادی در پراگ کار کرده بود. خالد مفتون سند لیسانس حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه کابل دریافت کرده و سند ماستری را در رشته مدیریت عامه از انستیتوت مطالعات بین المللی مونتری کالیفرینای امریکا کسب کرده است.

XS
SM
MD
LG