لینک های دسترسی

Breaking News

نور: نتایج قسمی به زودی اعلام می شود


نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات
نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به روز جمعه به صدای امریکا گفت که این کمیسیون به شدت کار می کند و برای اعلام نتایج قسمی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که به زودی صورت می گیرد، آمادگی می گیرد.

آقای نور می گوید که تمام مواد حساس انتخاباتی بشمول جدول نتایج از جمله 34 ولایت کشور از 33 ولایت به دفاتر ولایتی انتقال یافته است و تنها ولایتی که مواد حساس انتخاباتی به دفاتر ولایتی انتقال نشده ولایت پکتیکا است که شاید به زودی انتقال داده شود.

سخنگوی کمیسیون انتخابات در مورد انتقال خریطه های محافظتی از دفاتر ولایتی به دفتر مرکزی معلومات داده گفت که در این عرصه هم انکشافات زیاد صورت گرفته است.

آقای نور گفت "ما توانستیم که ٩٢ درصد تمام جدول های نتایج را به دفتر مرکزی انتقال بدهیم. از ٢٦ ولایت کاملا تکمیل است و از ٨ ولایت باقی مانده هم در حال تکمیل شدن می باشد."

عبدالله عبدالله، یک تن از نامزدهای ریاست جهوری بعد از ظهر پنجشنبه اعلام کرد که نتایج کارهای بعدی این کمیسیون را که بقول خودش، فعالیت های کمیسیون های انتخاباتی از این پس "غیر مشروع" است قبول نخواهد کرد.

در پی این اظهارات آقای عبدالله، از دو روز بدین سو بخصوص از شب گذشته، ده ها جوان با حمل شعارهای ضد تقلب به دست به اعتراضات مدنی زده و بعضی های شان در جاده ها خیمه زده علیه تقلب و آنچه "تقلب کاران" خواندند، شعار می دهند که "رای پاک باید از رای ناپاک جدا شود" و از حکومت و نهادهای مسئول مطالبه دارند تا به گفته این جوانان جلو "تقلب سازمان یافته" گرفته شود.

آثار الحق حکیمی، یک تن از جوانان معترض که مدعی است طرفدار هیچ نامزد ریاست جمهوری نیست، از جامعه بین المللی خواست تا با توظیف نمودن ناظرین بی طرف به این مشکل نقطه پایان بگذارد.

وی افزود "باید هر دو کمیسیون از آدم های جانبدار که از هرطرف جانبداری میکند و دست به تقلب میزند و سندی وجود داشته باشد توسط کرزی ، سبکدوش شود و بجای شان آدم های بیطرف گماشته شود ، شمار آرا زیر نظارت ناظران بین المللی صورت بگیرد و در جاهای که تقلب گسترده صورت گرفته باشد آرا باطل و قرنطین شود."

هر چند این معترضین، خود را بی طرف میخوانند ولی شعار و خواست های شان، کاملا به خواست و مطالبات تیم مشابهت دارد.

تیم آقای عبدلله عبدالله خواستار برکناری آقای امرخیل، رئیس دارالانشاء به خاطر تقلب، روشن شدن میزان مشارکت مردم و ارایه توضیحات درمورد میزان آرای ریخته شده در صندوق ها در شماری از ولایات نا امن، می باشد.
  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG