لینک های دسترسی

Breaking News

بیست و شش تخطی انتخاباتی کاندیدان اعلام شد


بنیاد انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان از ۲۶ مورد تخطی انتخاباتی در جریان یکماه پیکارهای انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری خبرداد.

این بنیاد امروز اولین گزارش نظارتی شانرا از جریان مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری از تاریخ ۱۳ دلو الی ۱۳ حوت نشر نمود.

جانداد سپین غر رئیس اجراییوی فیفا گفت که دراین مدت ۲۰۰ ناظر این بنیاد از ۱۲۳ گردهمایی نامزدان و نشست ها در ستاد های انتخاباتی نامزدان در ۳۴ ولایت نظارت نموده اند و دریافته اند که دراین مدت ۲۶ مورد تخطی از سوی آنها صورت گرفته است.

به گفته آقای سپین غر حضور مقامات دولتی در برنامه های این نامزدان، تخلفات انتخاباتی از جمله تهدیدات و سو استفاده از امکانات دولتی از جمله تخطی های است که در گردهمایی ها، راهپیمایی ها و نشست های این نامزدان از سوی ناظرین فیفا دیده شده است.

رئیس اجراییه یی فیفا گفت همچنان ۳۰۰ مورد تخطی از لوایح کمیسیون مستقل انتخابات که نصب پوستر ها و یا کندن پوستر ها است وسه مورد تخطی از طرزالعمل امورمالی توسط سه تن ازنامزدان در این مدت صورت گرفته است.

نقش امنیت در انتخابات

آقای سپین غر میگوید که ناامنی ها تاثیراتی زیادی بالای پیکار های انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری داشته است.

وی افزود که ناامنی ها سبب گردیده است تا نامزدان به تمام ولایات کشور رفته نتوانند وبیشتر برنامه های آنها در شهر های بزرگ ومناطقی که مخالفین مسلح دولت کمتر فعالیت دارند،متمرکز بوده است.

وی گفت که در ولایتهای نورستان، زابل، کنر، خوست و ارزگان به دلیل مشکلات امنیتی پیکار های نامزدان کمرنگ بوده است اما بیشتر برنامه های نامزدان در پنج شهر بزرگ کشور کابل، کندهار، جلال آباد، هرات و بلخ بوده است.

به گفته رییس اجراییوی بنیاد فیفا، اقلیم نیز تاثیراتی بالای مبارزات انتخاباتی نامزدان داشته است و در برخی ولایات چون بامیان، دایکندی و بدخشان نامزدان به دلیل سرد بودن هوا برنامه های نداشته اند که این خود یک مشکل برای تیم های انتخاباتی بوده است.

دفتار ولایتی کمیسیون شکایات

آقای سپین غر، نبود دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز یکی از مشکلات خواند که درمدت این یکماه در ولایات فعال نبوده وسبب شده که کمتر به تخطی های انتخاباتی رسیده گی صورت گیرد.

وی از ارگانهای امنیتی تقاضا نمود که در هماهنگی با یکدیگر امنیت نامزدان وکمپاین های شانرا بگیرند تا مردم هم آماده مشارکت در انتخابات شوند.

این بنیاد به کمیسیون های انتخاباتی پیشنهاد نمود تا بررسی های تخطی های انتخاباتی را علنی و در حضور ناظرین انجام دهند تا شفافیت در بررسی از این تخطی ها قوی گردد و اعتبار این نهاد ها نزد مردم بلند برود.

آقای سپین غر تاکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات، کنترول خود را از امور مالی نامزدان بیشتر کند وآن عده از نامزدان که تخطی مینمایند به کمیسیون شکایات معرفی ونامهای شانرا در رسانه ها نشرکنند.

بنیاد انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان ازنهاد های بین المللی خواست تا با نظارت شان در شفافیت این پروسه کمک کنند.

آقای سپیین غر گفت که آنها دومین گزارش نظارتی خود را درمورد مبارزات انتخاباتی نامزدان دو روز بیشتر از روز انتخابات نشر خواهند نمود.

مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری به تاریخ ‍۱۳ دلو آغاز وبه مدت دو ماه ادامه می یابد و ۴۸ ساعت قبل از برگزاری انتخابات خاتمه می یابد.
XS
SM
MD
LG