لینک های دسترسی

Breaking News

پناهجویان افغان مقیم امارات به افغانستان برگشتانده نخواهند شد


یک موسسه کمکی در تخلیۀ افغانها از افغانستان بنام (AfghanEvac) می گوید که سرنوشت پناهجویان افغان در کمپ ابوظبی در امارات متحده عربی بین دو الی سه هفته آینده مشخص می شود.

صدها پناهجوی افغان که تقریباَ‌ از یک سال به این سو در کمپ های امارات متحدهٔ عرب در بی سرنوشتی به سر می‌برند، به روزهای دوشنبه و سه شنبهٔ هفته جاری به راهپیمایی اعتراضی پرداختند و خواهان تسریع پروسه اسکان مجدد شان در یک کشور سومی شدند.

شان ون دایفر، بنیانگزار موسسۀ افغان ایوک به پناهجویان افغان در امارات متحده عربی اطمینان داد که به افغانستان برگشتانده نخواهند شد. او گفت که تلاش های دپلوماتیک درجریان است تا راه را برای رفتن این پناهجویان به امریکا و سایر کشور ها باز کند.

بر اساس معلومات این موسسه، پناهجویان افغان در کمپ ابوظبی قبل از مهاجرت به امریکا، برای تکمیل نمودن پروسه و اسناد اسکان مجدد، به کشور های سومی منتقل می شوند، تا کنون یک سوم این پناهجویان به امریکا منتقل شده اند.

اما پناهجویان در کمپ ابوظبی از روند کند این پروسه انتقاد می کنند.

این پناهجویان که گفته می شود، به همکاری برخی از بنیاد های غیر انتفاعی با پرواز های تجارتی و چارتر وزارت خارجه امریکا، در پروسه تخلیه به ابوظبی منتقل شده اند، برای رفتن به امریکا و کشورهای دیگر بی صبرانه منتظر اند.

برخی این پناهجویان بدون اسناد اند که پروسه انتقال آنها را دشوار ساخته است.

سفارت امریکا در ابوظبی به پرسش صدای امریکا در مورد سرنوشت این پناهجویان تاکنون پاسخ نداده است.

شماری از این پناهجویان که در کمپ ابوظبی بسر می برند، بر اساس کار آنها با حکومت و اردوی ایالات متحده در مدت ۲۰ سال حضور نیروهای امریکايی در افغانستان، واجد ویزه ای خاص مهاجرت امریکا (SIV) اند.

مقامات امارات متحده عربی می گویند، آنها برای این پناهجویان افغان که پس از به قدرت رسیدن دوبارۀ طالبان در افغانستان، از جانب امریکا و متحدین آن در پروسه تخلیه به این کشور آورده شده اند، اقامت موقت داده است.

طی پروسه تخلیه از افغانستان، حدود ۱۲۰۰۰ افغان به کمپ ابوظبی و یک کمپ نزدیک آن منتقل شدند. امارات متحده عربی مانند سایر کشور های حوزه خلیج، مهاجر پذیر نیست.

مقامات امریکایی گفته اند، کسانی که واجد شرایط باشند، به ایالات متحده انتقال داده می شوند، اما اکثریت آنها در کشور های سومی جابجا خواهند شد و افرادی که ماه ها در انتظار اسکان مجدد استند، مجبور به برگشت به افغانستان نخواهند شد.

XS
SM
MD
LG