لینک های دسترسی

Breaking News

نظر چند از صاحب نظران افغان درمورد کنفرانس دوم بن


نظر چند از صاحب نظران افغان درمورد کنفرانس دوم بن

افغانستان در ده سال گذشته شاهد حضور گسترده و فعال جامعه بین المللی بوده است. و تصمیم کاهش نیرو های امنیتی خارجی و انتقال مسؤوولیت ها به اردو و پولیس افغانستان، شرایط را طوری ساخته است که جامعه بین المللی و حکومت افغانستان را وادار میسازد تا دور نمایی بعد از عملیه انتقال را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

حنیف اتمر، وزیر داخله سابق افغانستان و بنیان گزار حزب حق و عدالت طی صحبت با صدای امریکا در مورد نشست بن گفت "گپ مهم برای بن این خواهد بود که تعهدات بین المللی را در رابطه با امنیت افغانستان، اقتصاد افغانستان، و تحکیم روند دیموکراسی در کشور تامین بکند. در این رابطه مردم افغانستان هم توقعات مشابه دارند، جامعه بین المللی هم دارند و امیدوار هستیم که حکومت افغانستان هم این توقعات را دنبال کند."

و اما اینکه توقع حکومت افغانستان از جامعه جهانی چی خواهد بود، سوالات زیادی را بوجود می آورد. داکتر مجیب الرحمن رحیمی پژوهشگر و تحلیل گر مسایل سیاسی در مورد میگوید.

و اما طرحی را که حکومت افغانستان در نشست دوم بن ارائه میکند به صورت وسیع در جامعه افغانستان مطرح نشده است. داکتر سلطانه پرونتا، که به نمایندگی از گروه ائتلاف ملی افغانستان که مجموعی از اپوزیسویون های سیاسی میباشد در بن میباشد میگوید این طرح تا به حال روشن نشده است.

داکتر پرونتا می گوید گروه های سیاسی مخالف توقع دارند تا جامعه جهانی دست آورد های ده سال گذشته را فراموش نکنند که شامل حقوق زنان هم میگردد.

داکتر رحیمی میگوید توقع برده میشود که در نشست دوم بن حکومت افغانستان توقعات بلندی از جامعه جهانی در عرصه همکاری های اقتصادی و امنیتی و همچنان بخش مذاکره با مخالفین داشته باشد.

کارشناسان سیاسی میگویند امیدوارند حداقل کنفرانس دوم بن، این اطمینان و آرامش را برای مردم افغانستان برگرداند که جامعه جهانی در اصلاحات اداری در افغانستان با اعمال فشار جدیت به خرچ میدهد این مسایل تا اندازۀ میتواند اطمینان مردم را حاصل نماید که بعد از سال ۲۰۱۴ امیدی برای رفتن بسوی بهبود در افغانستان وجود خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG