لینک های دسترسی

Breaking News

اتهامات بدرفتاری جنسی علیه فدراسیون فوتبال افغانستان


هواداران فوتبال در کابل
هواداران فوتبال در کابل

فدراسیون بین‌المللی فوتبال، ادعاهای را بررسی می‌کند که حاکی از بدرفتاری جنسی و فزیکی با شماری از اعضای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان است.

روزنامه گاردین، با نشر یک گزارش مفصل نوشته است که شماری از اعضای مرد فدراسیون فوتبال افغانستان در بدرفتاری جنسی علیه این بازی‌کنان نقش داشته اند.

شرکت ورزشی همل، تمویل‌کننده تیم ملی فوتبال زنان افغانستان، گفته است که در پی این ادعاها، رابطه‌هایش را با فدراسیون فوتبال افغانستان قطع می‌کند.

این شرکت گفته است که "ادعاهای قوی ناشی از بدرفتاری های شدید روانی، فزیکی و جنسی در برابر بازی‌کنان زن از سوی مقامات مرد فدراسیون فوتبال افغانستان" دریافت کرده است.

فدراسیون فوتبال افغانستان ساعاتی پس از انتشار این گزارش، ادعاهای مطرح شده علیه خود را به شدت تکذیب کرد.

این فدراسیون، با انتشار یک اعلامیه گفته است: "فدراسیون فوتبال افغانستان از بازی‌کنان زن در برابر تمامی انواع آزار و بدرفتاری حمایت کرده و هیچ گونه بدرفتاری را تحمل نمی‌کند."

اعلامیه افزوده است: "فدراسیون فوتبال افغانستان تاکید می‌کند که این ادعاها بی‌اساس است و در صورتی که این فدراسیون شواهد و معلومات کافی بدست بیاورد، از اجرای تحقیقات و اقدامات عاجل برای رسیدگی به آن سرباز نخواهد زد."

'مسله حساس'

روزنامه گاردین، به نقل از منابعی در تیم فوتبال زنان افغانستان گزارش کرده که بدرفتاری با بازی‌کنان تیم ملی فوتبال زنان، در داخل افغانستان و نیز در یک کمپ آموزشی در اردن در ماه فبروری سال ۲۰۱۸ صورت گرفته است.

شبنم مبارز و خالده پوپل در دنمارک
شبنم مبارز و خالده پوپل در دنمارک

خالده پوپل، مسول سابق بخش فوتبال زنان افغانستان که در سال ۲۰۱۶ از افغانستان فرار کرد و در دنمارک درخواست پناهندگی داد، برعلاوه شبنم مبارز و مینا احمدی، از بازی‌کنان سابق تیم ملی و کیلی لیندسلی، مربی امریکایی آن‌ها، راجع به بدرفتاری‌ها به روزنامه گاردین صحبت کرده اند.

منبعی در فدراسیون بین‌المللی فوتبال به گاردین گفته است که آن‌ها این ادعاها را از نزدیک دنبال می‌کنند.

یک اعلامیه منتشر شده از سوی این فدراسیون گفته است: "مسایل جدی که تذکر داده شده، از سوی فیفا مورد بررسی قرار دارد. از آن‌جایی‌که برخی از جوانب این مسله حساس است و با مصونیت افراد سروکار دارد، از جناح‌های مرتبط خواستار حمایت شده ایم."

شرکت ورزشی همل نیز در اعلامیه خود نوشته است: "ما اسناد واضح برای تخطی از قرارداد ما (با فدراسیون فوتبال افغانستان) در دست داریم و نیز این را که رهبری فدراسیون فوتبال افغانستان از ماه فبروری امسال تا حالا نسبت به این ادعاها آگاه بوده اند ولی هیچ اقدامی نکرده اند."

اعلامیه افزوده است: "این اسناد، شامل وضع یک قرارداد جدید کاری با بازی‌کنان می‌شود که آن‌ها را از بسیاری از حقوق اساسی انسانی‌شان محروم کرده است."

XS
SM
MD
LG