لینک های دسترسی

Breaking News

تجلیل از نهم حوت، روز ملی نیروهای افغان در افغانستان


امروز برای نخستین بار، از روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، در کابل و ولایات تجلیل شد.

نهم حوت، برای سپاسگذاری از فداکاری‎های نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، از سوی شورای وزیران افغانستان، در حدود دوماه قبل، به عنوان روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نام‎گذاری شد.

به این مناسبت دوبرنامه‌ی جداگانه در کابل برگزار گردید و محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، در آن حاضر شد و سخنرانی کرد.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، در نخستین برنامه که در مقر قوماندانی قوائی هوایی به مناسبت نهم حوت، برگزار شده بود، گفت افغانستان به هیچ کشوری تهدید نیست.

رئیس جمهور غنی در ادامه، بدون نام گرفتن از کشور و یا گروهی، افزود کسانی که فکر می‏کنند افغانستان را به میدان جنگ مبدل سازند، این آرمان شوم شان را به گور خواهند برد.

آقای غنی به نیروهای افغان، گفت "اتحاد مافیایی جرمی که امروز به نام‎های مختلف می‎خواهند افغانستان را نارام بسازند، از برکت ضربات شما در هراس و در گریز است."

از روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، برای نخستین بار در حالی گرامی‎داشت شد که بربنیاد گزارش‎ها شمار قربانیان نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، نسبت به گذشته، افزایش یافته است.

بربنیاد گزارش سیگار، یا ادارۀ سرمفتش ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان، در یازده ماه سال ۲۰۱۶ میلادی، ۶۷۸۵ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان کشته و ۱۱۷۷۷ تن زخمی شدند؛ اما وزارت دفاع افغانستان با پذیرفتن اینکه، تلفات نیروهای افغان نسبت به سال ۲۰۱۴ در دوسال اخیر افزایش یافته است؛ گزارش سیگار را نادرست خواند.

با این هم، آقای غنی در سخنرانی‏ش تأکید کرد کهنیروهای امنیتی افغان ممثل اراده‎ی کشوری است که می‎خواهد از بحران نجات یابد.

او در سپاس‎گذاری از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان گفت "کارنامه‎یی که قوای امنیتی و دفاعی افغانستان در دونیم سال اخیر انجام داده اند، یک روز، تاریخ پرافتخار خواهد بود؛ مگر من تنها از چندمثال دیروز یاد می‎کنم. مولوی عبدالسلام با دار و دسته‎اش در کندز دیروز از برکت شما محو شد، امروز این گروه جنایتکار به مردم کندز و شمال شرق تهدید نیستند. دیروز در ارزگان، دشمن ده جسد خود را در میدان ما رها کرد."

نهم حوت مصادف با روزیست که نودوهشت سال پیش، امان الله خان، شاه سابق افغانستان، روز استقلال این کشور را اعلام کرد.

رئیس جمهور غنی می‏گوید امیدوار است صدمین سالگرد، استقلال افغانستان، را در قصر دارالامان، مکانی که امان الله خان، شاه سابق افغانستان، از آن‌جا حکمروایی می‏کرد و در نتیجه‎ی جنگ‏های داخلی ویران شد، تجلیل کنند.

همین اکنون بازسازی قصردارالامان جریان دارد.

صلح با مخالفان مسلح

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان که در دومین برنامه به مناسبت روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، در ارگ ریاست جمهوری سخنرانی می‏کرد، گفت حکومت و شهروندان افغانستان، صلح دروغین را نمی‏خواهد.

آقای غنی تأکید کرد کسانی که به جز منطق جنگ به چیزی دیگر، باور ندارند، سرانجام از زانو درمی‎آیند.

به گفتۀ رئیس جمهور تعریف واضح از دشمن افغانستان وجود دارد و اجماع ملی برای مقابله با آن، نیز است.

رئیس جمهور گفت "رسالت نخستین نیروهای امنیتی و دفاعی ما، مقابله با دشمنان شناخته شده‎ی این مملکت است، تا با مشت‏های کوبنده‏ی خود آنان را به خاک ذلت و زبونی بنشانند."

وی همکاری جامعه‌جهانی و افغانستان را، جز منافع مشترک خواند.

رئیس جمهور گفت، می‏کوشد تا سربازان افغان از امکانات و آموزش خوب برخوردار باشند و از حقوق آنان، حفاظت شود.

در همین حال عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان در این برنامه، گفت نیروهای امنیتی و دفاعی افغان باید مسلکی و غیرسیاسی باشند.

آقای عبدالله تأکید کرد که شکل و انواع تهدیدات نسبت به چندسال گذشته، تغییر کرده است و مسؤولیت نیروهای امنیتی افغان، نیز بیشتر شده است.

XS
SM
MD
LG