لینک های دسترسی

Breaking News

نظامیان افغان ولسوالی جانی‌خیل پکتیا را دوباره تصرف کردند


جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در بیانیه‌ای که به رسانه‌ها فرستاده، گفته است که نیروهای امنیتی افغان در نتیجۀ یک عملیات تعرضی، به ولسوالی جانی‌خیل پکتیا داخل شده اند.

سخنگوی وزارت دفاع، مدعی شده که تلفات سنگینی به مخالفان مسلح وارد شده و گفته است که جزئیات بعداً با رسانه‌ها شریک خواهد شد.

اما مقام‌های محلی پکتیا گفته اند که پس از عملیات نظامی چند روزه، ولسوالی جانی‌خیل را شب گذشته از تصرف طالبان خارج ساخته اند.

عبدالله حسرت، سخنگوی والی پکتیا به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، در آن عملیات، افزون بر سایر نیروهای امنیتی افغان، نیروهای کماندو نیز دخیل بودند.

طالبان مسلح، در ۲۴ ماه جولای حملات گستردۀ شان را بر ولسوالی جانی‌خیل آغاز کردند که به گفتۀ برخی منابع پس از درگیری شدید یک شبانه روز، کنترول آن ولسوالی را به دست گرفتند.

عبدالله حسرت، گفت که از آغاز نبرد در جانی‌خیل به تاریخ ۲۴ جولای که تا امروز دوام کرد، ۱۵۳ جنگجوی طالب کشته و ۱۲۲ تن دیگر زخمی شده اند.

حسرت، افزود که در بین کشته‌گان بیش از ۲۰ جنگجوی خارجی به ویژه اتباع پاکستانی شامل اند؛ اما او در مورد تلفات نیروهای امنیتی افغان در این نبرد چیزی نگفت و افزود که ارقام بعداً با رسانه‌ها شریک می‌شود.

از سوی دیگر، طالبان در یک پیام تیلفونی به رسانه‌ها، خبر تصرف ولسوالی جانی‌خیل توسط نظامیان افغان را رد کرده اند.

حدود یک سال پیش، نیز طالبان با تهاجم گسترده آن ولسوالی را برای مدت کوتاه تصرف کرده بودند؛ اما نظامیان افغان در نتیجۀ عملیات دوباره کنترول آن ولسوالی به دست گرفتند.

جانی‌خیل یک ولسوالی ستراتیژیک است که به ادعای مقام‌های نظامی افغان، سال گذشته طالبان می‌خواستند که از آن سوی خط دیورند، مراکز نظامی شان را به آن ولسوالی منتقل سازند؛ اما با تصرف دوبارۀ جانی‌خیل آن تلاش طالبان خنثی شد.

XS
SM
MD
LG