لینک های دسترسی

Breaking News

نظامیان افغان ولسوالی خواجه‌غار تخار دوباره تصرف کردند


ولسوالی خواجه‌غار تخار هم‌مرز با ولسوالی خان‌آباد کندز است.

مقامات ولایتی تخار می‌پذیرند که مرکز ولسوالی خواجه‌غار برای یک ساعت به کنترول طالبان در آمده بود؛ اما می‌گویند که پس از نبرد شدید دوباره به دست نیروهای دولتی افتاده است.

سنت‌الله تیمور سخنگوی والی تخار به صدای امریکا می‌گوید، با رسیدن نیروهای تازه نفس به خواجه‌غار، کنترول این ولسوالی از دست طالبان خارج شد.

به گفتۀ سخنگوی والی تخار، این نبرد سنگین تلفاتی را نیز در پی داشته است؛ اما او در مورد ارقام معلومات نمی‌دهد.

جنگجویان طالب پس از تصرف مرکز ولسوالی خواجه‌غار، تعمیر ولسوالی و قوماندانی امنیه را آتش زده اند؛ آقای تیمور با تأیید این مسأله می‌گوید که بخشی از بازار این ولسوالی نیز سوخته است.

وزارت داخلۀ افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای می‌گوید که ولسوالی خواجه‌غار تخار صبح امروز به تصرف نیروهای دولتی در آمد و قبلاً نظامیان افغان به خاطر جلوگیری از تلفات افراد ملکی، از بازار این ولسوالی عقب‌نشینی کرده بودند.

در همین حال طالبان با نشر اعلامیه‌ای ادعا می‌کنند که هنور کنترول ولسوالی خواجه‌غار را به دست دارند و ادعای دولت مبنی بر تصرف این ولسوالی را رد می‌کنند.

اعلامیۀ طالبان می‌افزاید که درگیری در اطراف مرکز ولسوالی جریان دارد و افراد این گروه در درگیری‌ها با نیروهای امنیتی افغان در این ولسوالی، 12 نیروی دولتی را کشته و چهار تن را دستگیر کرده اند. هم‌چنان پنج تانک و هشت رنجر نیروهای امنیتی نیز به دست این گروه افتاده است.

دو روز پیش ولسوالی خان‌آباد ولایت کندز نیز به دست طالبان افتاده بود، اما با رسیدن نیروهای کُماندوی اردوی ملی افغان، در آخر همان روز طالبان از این ولسوالی عقب رانده شدند و کنترول آن به دست نظامیان افغان افتاد.

خواجه‌غار در حالی سقوط می‌کند که پس از تصرف ولسوالی خان‌آباد ولایت کندز به دست طالبان، والی تخار با شماری از نیروهای خیزش مردمی به خان‌آباد آمدند و در نبرد برضد طالبان سهم گرفتند که برخی از تصاویر پوسته‌های تصرف‌شده از طریق رسانه‌های اجتماعی نیز منتشر گردید.

ولسوالی خواجه‌غار تخار هم‌مرز با ولسوالی خان‌آباد کندز است. طالبان در ولسوالی‌های قلعۀ ذال، دشت ارچی و خان‌آباد کندز حضور گسترده دارند و این ولسوالی همواره از همین نقطه هدف حملات گروهی جنگجویان طالب قرار می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG