لینک های دسترسی

Breaking News

آیا مذاکرات بین الافغانی به تاخیر افتاده است؟


پس از فیصله لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان در خصوص رهایی ۴۰۰ زندانی باقی مانده گروه طالبان، قرار بود مذاکرات میان حکومت افغانستان و گروه طالبان در قطر آغاز شود، اما یک منبع نزدیک به ریاست جمهوری افغانستان گفته است که این روند به تاخیر افتاده است.

این منبع نزدیک به ریاست جمهوری افغانستان بدون ذکر نامش گفته است مذاکرات بین الافغانی که قرار بود فردا ۱۶ اگست در قطر آغاز شود، به تاخیر افتاده است.

گفته می‌شود که عدم تکمیل روند رهایی زندانیان طالبان سبب تاخیر در این پروسه شده است.

با آنکه، حکومت افغانستان تا اکنون تاریخ مشخصی از آغاز مذاکرات را اعلام نکرده است، اما محمد عمر داودزی، نمایندهٔ ویژهٔ رییس جمهور افغانستان در امور پاکستان نیز هفتهٔ گذشته به صدای امریکا گفته بود که قرار است مذاکرات مستقیم با گروه طالبان در هفتهٔ جاری در قطر آغاز شود.

این در حالی است که گروه طالبان امروز با نشر اعلامیهٔ گفته اند که آمادهٔ‌ اشتراک در مذاکراتی اند که در توافقنامهٔ دوحه تسجیل شده و تمام جوانب متنازع در آن شامل باشند.

گروه طالبان گفته اند که حکومت افغانستان را منحیث یک نظام نمی‌پذیرد.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور افغانستان امروز در صفحهٔ فیس‌بوک اش نوشته است: "بهتر است، تا طالبان واقعيت‌های امروز افغانستان را درک کنند. طرف اصلی شان، دولت جمهوری اسلامی افغانستان است كه از اكثريت قاطع مردم افغانستان نماينده گی می كند."

او گفته است طالبان که از هیچ بخشی از ملت افغانستان نمایندگی نمی‌کند و باید پس از رهایی خطرناک ترین اعضای این گروه، از بهانه جویی و وقت کشی دست بکشند.

شورای امنیت ملی افغانستان روز گذشته گفت که به روز پنجشنبه، از میان ۴۰۰ زندانی طالبان، ۸۰ تن آنان از زندان پل چرخی آزاد شدند.

اما تا هنوز درمورد رهایی ۳۲۰ زندانی دیگر گروه طالبان گزارشی نشر نشده است.

یوناما و طالبان

هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته است که مقامات این دفتر با نمایندگان طالبان در دوحه، پایتخت قطر ملاقات کرده اند.

این ادارهٔ‌ ملل متحده در یک تویت نوشته است: "مقامات یوناما امروز در دوحه با کمیسیون سیاسی طالبان ملاقات کرده و حمایت شان را از مذاکرات بین الافغانی که در جریان هفتهٔ جاری آغاز می‌شود، ابراز داشتند."

یوناما گفته است که برای مساعد ساختن زمینه به مذاکرات به کاهش خشونت‌ نیاز است.

این اداره به کمک با روند صلح افغانستان اظهار آمادگی کرده است.

کابل و قطر

محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجهٔ افغانستان در مورد مذاکرات با گروه طالبان، امروز ۱۵ اگست (۲۵ اسد) با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر صحبت کرد.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجهٔ‌ افغانستان گفت که در این صحبت تلیفونی آقای اتمر در مورد تصامیم لویه جرگه مشورتی، رهایی زندانیان و آغاز مذاکرات با گروه طالبان در قطر صحبت کرد.

XS
SM
MD
LG