لینک های دسترسی

Breaking News

ادامۀ تحقیقات در مورد آزار جنسی دختران در فدراسیون فوتبال افغانستان


لوی سارنوالی افغانستان گفته است که هیات افغان در مورد ادعاهای آزار و اذیت جنسی اعضای سابق تیم فوتبال زنان افغانستان، در اروپا مصروف تحقیق است.

محمدفرید حمیدی، لوی سارنوال افغانستان که روز دوشنبه (دوم ثور) در برنامۀ "حسابدهی حکومت به ملت" صحبت می‌کرد، گفت که جزییات تحقیقات این هیات پس از تکمیل روند رسمی، با رسانه‌ها شریک خواهد شد.

به گفتۀ وی، این نخستین‌بار است که یک هیات برای تحقیقات "جامع، منصفانه و عادلانه" به اروپا سفر می‌کند.

آقای حمیدی افزود: "با تلاش‌های لوی سارنوالی و به همکاری وزارت خارجه و آن کشور، که امکانات ویزه و سفر را فراهم کرد، اکنون یک هیات ما به مصرف حکومت افغانستان یک هیات ما در اروپا است".

ادعاهای آزار و اذیت جنسی اعضای پیشین تیم فوتبال زنان افغانستان، برای نخستین بار توسط خالده پوپل‌زی در ۱۰ جدی سال گذشته مطرح شد.

او مدعی شد که رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان با بیش از ۱۲ بازیکن زن و مرد این فدراسیون بدرفتاری جنسی و فزیکی کرده است.

این مسأله بازتاب جهانی یافت و سرانجام دستگاه عدلی و قضایی افغانستان به شمول کرام‌الدین کرام، وظایف پنج عضو فدراسیون فوتبال را به تعلیق در آورد.

لوی سارنوالی افغانستان، چند ماه قبل هیاتی را برای بررسی این ادعاها مؤظف ساخت که در نتیجه رئیس فداسیون فوتبال، ممنوع‌الخروج گردید.

بررسی قضایا

آمار لوی سارنوالی افغانستان نشان می‌دهد که در سال مالی ۱۳۹۷ خورشیدی، ۴۲هزار قضیه بررسی شده است.

آقای حمیدی گفت که در این قضایا بیش از ۲۰۰۰ قضیه در بخش ملکی، اضافه از ۱۴هزار در بخش نظامی و حدود ۳۰۰۰ قضیۀ مربوط به جرایم امنیت داخلی و خارجی، نزدیک به ۳۵۰۰ قضیه مواد مخدر و بیش از ۲۷۰۰ قضیۀ خشونت علیه زنان، شامل اند.

به گفتۀ لوی سارنوال افغانستان، در سه سال گذشته ۵۷۴ قضیه اختطاف نیز بررسی و نهایی شده است.

لوی سارنوالی افغانستان گفته که مقام‌های بلندپایه نیز شامل این قضایا است؛ اما در این خصوص وضاحت نداده است.

XS
SM
MD
LG