لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت افغانستان: بدون تامین آتش‌بس تلاش‌های صلح نتیجه نمی‌دهد


حکومت افغانستان هشدار داده است که بدون توافق طالبان به آتش بس، گفتگوها و تلاش‌ها برای صلح بی نتیجه خواهد بود.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز ۱۸ جنوری (۲۸جدی) در یک کنفرانس خبری گفت که از آغاز گفتگوهای صلح میان زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان و هیات سیاسی طالبان در دوحه، حکومت بر تامین آتش بس تاکید داشت؛ اما به گفته آقای صدیقی، در "۱۲ماه گذشته در گفتگوهای که جریان داشت به این خواست توجه صورت نگرفته بود".

آقای صدیقی گفت که پیش شرط آغاز دوباره گفتگوهای صلح، آتش بس بود و دونالد ترمپ، رییس جمهور دونالد ترمپ و محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در دیدار شان در بگرام نیز روی آن توافق کردند.

او گفت:"اگر گروه طالبان با تامین آتش بس که خواست مردم افغانستان است، موافقه نکنند با تاسف این را گفته می‌توانیم که گفتگوها و تلاش‌های مشترک ما برای آوردن صلح و ختم جنگ در افغانستان، با تمام انواع خشونت به نتیجه‌ای نخواهد رسید یا ما نتیجه مطلوبی را به دست نخواهیم آورد".

با این حال، آقای صدیقی گفت که مذاکرات میان خلیلزاد و هیات سیاسی طالبان در دوحه جریان دارد و "هنوز پیشرفت قابل ملاحظه" در رابطه به توافق صلح صورت نگرفته است.

آقای صدیقی با تاکید گفت که "باید شاهد آتش بس" باشند چون به گفته وی "اساسی ترین و مهم ترین" خواست افغانستان تامین آتش بس است.

او افزود:"برای مردم افغانستان موضوع کاهش خشونت، یک موضوع کاملا مبهم است، به این معنی که روزانه ده حمله نه بلکه پنج حمله می‌شود یا روزانه ده نفر جان خود را از دست نمی‌دهد؛ بلکه پنج نفر جان خود را از دست می‌دهد ما قطع کامل خشونت را در افغانستان می‌خواهیم".

به گفته آقای صدیقی، روی "آتش بس و پرداختن به پناهگاه‌های بیرونی طالبان" رییس جمهور غنی و رییس جمهور ترمپ در دیدارشان در پایگاه نظامی بگرام "موافقه" کردند.

در دور قبلی مذاکرات صلح میان خلیلزاد و هیات طالبان در دوحه، آقای خلیلزاد پیشنهاد آتش بس و کاهش خشونت‌ها را به طالبان داده بود؛ اما طالبان برای پاسخ به این خواست، "فرصت" خواسته بودند.

اکنون در نشستی که در حال حاضر در دوحه جریان دارد، طالبان به این درخواست پاسخ خواهند داد.

XS
SM
MD
LG