لینک های دسترسی

Breaking News

شهیم: فهرست پاکستان ارزیابی می‏شود؛ اما درمورد فهرست‏های ما هم باید اقدام شود


لوی درستیز افغانستان یک روز پس از تحویل دهی لست ۷۶ دهشت‌افگن از سوی پاکستان به افغانستان گفت، این لست مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وزارت دفاع افغانستان از فهرست ۷۶ دهشت افگنی را که حکومت پاکستان به حکومت افغانستان تحویل داده است، استقبال می‏کند و تأکید می‏ورزد که پس از بررسی این فهرست، اقدام عملی خواهد کرد.

جنرال قدم‎شاه شهیم لوی درستیز وزارت دفاع افغانستان، پیش از چاشت امروز، شنبه به خبرنگاران گفت حکومت افغانستان نیز انتظار دارد فهرست‏های را که با اسناد و مدارک به حکومت پاکستان تحویل داده است، اقدام عملی روی آن صورت گیرد.

جنرال شهیم افزود " دولت جمهوری اسلامی افغانستان مکلف است در خاک خویش جلو تروریست‏ها را بگیرد. ما از هرلیستی، هرکسی که برای ما تسلیم کند، استقبال می‏کنیم، آنرا مورد ارزیابی قرار می‏دهیم و اگر اسناد و شواهد و مدارک بیشتر نیاز بود از آنان میخواهیم؛ اما ما نیز لیست‏های کافی را با شواهد و مدارک زیادی به جانب پاکستان تحویل داده‌ایم و امیدواریم عمل صادقانه داشته باشند."

پس از حمله انتحاری در یک زیارت صوفیه در ایالت سند پاکستان، اردوی این کشور، فهرست ۷۶ دهشت افگنی را که به گفتۀ آنان در خاک افغانستان سکونت دارند، به مقامات سفارت افغانستان مقیم آن‏کشور تسلیم کرد و خواستار تسلیم‎دهی این دهشت افگنان به آن کشور شد.

لوی درستیز وزارت دفاع افغانستان تأکید کرد حکومت افغانستان، میان دهشت افگنان تفکیک قایل نیست و این گروه‏ها را به خوب و بد تقسیم نمی‎کند.

البته این در حالیست که پیش از این مقامات پاکستانی، در صحبت‏های شان از دهشت افگنان خوب و بد گفته بودند و تأکید کرده بودند علیه هشت افگنان بد اقدام می‏کنند.

جنرال قدم‎شاه شهیملوی درستیز وزارت دفاع افغانستان به کشورهای که به گفتۀ وی حامی تروریزم است، هشدار داد و گفت کسانی که در گذشته طالبان را تجهیز و تقویه کرده و به رسمیت شناخت، اکنون ضربات جبران ناپذیری را مواجه شده اند.

به گفتۀ لوی درستیز، تعدادی از گروه‏ها و کشورها اکنون نیز می‏کوشند تا طالبان را مشروعیت داده، تقویه وتجهیز کنند. جنرال شهیم تأکید کرد آنان نیز سردچار این گروه‎های دهشت افگن خواهند شد.

به گفتۀ مقامات امنیتی افغانستان، نظامیان پاکستانی از یک هفته به این‏سو در مناطق مرزی خاک افغانستان، راکت پراگنی می‏کند.

هم‏چنان حکومت پاکستان پس از حملۀ انتحاری در یک زیارت صوفیه در ایالت سند پاکستان دروازه‎های مرزی تورخم و سپین بولدک – چمن را بسته کرده است.

مقامات امنیتی افغانستان تأکید می‏ورزند تلاش‏های دیپلماتیک برای حل کردن این اقدامات پاکستان جریان دارد.

وزارت خارجۀ افغانستان نیز بعد از ظهر دیروز ابرار حسین، سفیر پاکستان در کابل را احضار کرده است. وزارت خارجۀ افغانستان در مورد حملات اخیر پاکستان در برخی مناطق شرقی این کشور، دستگیری 150 تن از اتباع افغانستان در راولپندی و اسلام اباد و بسته شدن دروازه‎های تورخم و سپین بولدک – چمن از سفیر اسلام آباد در کابل توضیح خواسته است.

عبدالرحمان رحمان معین ارشد امنیتی در وزارت داخلۀ افغانستان پیش از چاشت امروز به خبرنگاران گفت پس از پاسخ مراجع دیپلماتیک، آمادۀ پاسخ‏دهی به این اقدامات پاکستان اند.

حملات تروریستی و مبارزۀ حکومت افغانستان با داعش

به گفتۀ وزارت دفاع افغانستان، روزانه چهل تا پنجاه حملۀ تروریستی در سراسر این کشور از سوی ترویزم بین‏المللی صورت می‏گیرد.

جنرال قدم‏شاه شهیم لوی درستیز وزارت دفاع افغانستان می‏گوید از دوسال به این‏سو مبارزه با داعش در افغانستان آغاز شده است و در جریان سال گذشته بیش از ۱۹۵۵ عضو گروه داعش در این کشور کشته شدند.

در میان این کشته شده‎ها دوازده تن از رهبران گروه داعش نیز شامل اند.

هم‎چنان درمیان این کشته شده ها، سی وچهار اتباع تاجکستان، ازبکستان، چین، کشورهای عربی و چیچینی‎هانیز شامل اند.

مقامات امنیتی افغانستان تأکید می‏کنند که ولایات فراه، هلمند و بخش وسیع زابل از وجود داعش پاک‎سازی شده است.

این مقامات ادعا دارند که فعالیت داعش در ولایت شرقی ننگرهار به سه ولسوالی که راه‏هایصعب العبور دارد، محدود شده است.

تا اکنون گروه داعش در مورد این گفته‏های مقامات دولت افغانستان اظهار نکرده است؛ اما خبرهای با تأیید مقامات محلی افغانستان وجود دارد که گروه داعش در برخی از ولایات افغانستان مصروف سرباز گیری اند.

XS
SM
MD
LG