لینک های دسترسی

Breaking News

تلاشها برای باز کردن راه ها ادامه دارد


در ولایت پنجشیر درنتیجه برفکوچها به تعداد ۱۸۷ تن کشته و۳۰ تن زخمی شده اند

درحالیکه حکومت افغانستان سه روز ماتم ملی را اعلام نموده است تلاشها برای باز کردن راه ها در بدخشان وپنجشیر ادامه دارد.

از اثر برفباری های اخیر راه های ولسوالی ها وقریه ها در ولایات پنجشیر وبدخشان مسدود گردیده است.

ویس احمد برمک هماهنگ کننده کمیته ویژه رسیدگی به حوادث طبیعی میگوید که کار به شدت در این دو ولایت ادامه دارد وتلاش میگردد تا هر چه زودتر راه ها پاک کاری گردد.

او افزود که تیم های مختلف برای باز کردن راه ها به آن مناطق مختلف فرستاده شده است.

اقای برمک،میگوید که کمکهای عاجل مثل مواد خوراکه وکمپل از طریق هوا به آسیب دیدگان در پنجشیر امروز وفردا صورت میگیرد اما تمرکز بیشتر روی باز کردن راه ها است تا کمکها بیشتر به متضررین صورت گیرد.

او گفت که برای پاک کاری راه ها در پنجشیر کار در سه محور جریان دارد وولسوالی های که راه های آن در بدخشان بند است امروز کار آن آغاز گردید.

برمک،افزود که ،راه های اکثر قریه ها ومناطق در پنجشیر که حدود هشت کیلومتر از سرک عمومی دور هستند،بند میباشد.

به گفته برمک،آخرین گزارشها از تلفات میرساند که ۱۸۸ تن در پنجشیر و۳۶ تن در بدخشان در اثر رویداد اخیر جانهای خود را از دست داده اند وتیم های نجات هنوز هم درآن ولایات کار میکنند.

قرار معلومات برمک،تیم های صحی نیز ازطریق هوا به مناطق آسیب دیده فرستاده میشوند.

او از باز شدن کامل راه سالنگ تا عصر امروز ویا فردا خبر داد وگفت که راه تقریبا باز شده است .

"راه سالنگ امروز واگر نشد تا فردا باز میشود".

اعلام ماتم ملی

از سوی دیگرحکومت وحدت ملی برای همدردی با خانواده های قربانیان اخیر سه روزماتم ملی را اعلام نمود ودراین سه روز بیرق افغانستان در تمام کشور ها وسفارت خانه ها ونمایندگی های سیاسی افغانستان د رخارج از کشور نیمه افراشته خواهد بود.

رهبران حکومت وحدت ملی در جلسه روز گذشته شورای وزیران از علمای دینی،بزرگان ومتنفذین ومردم افغانستان خواسته ا ست تا در محلات شان مراسم فاتحه خوانی را برگزار نمایند.

مراسم فاتحه خوانی فردا درارگ ریاست جمهوری وسایر مساجد شهر کابل نیز برگزار میگردد.

از اثر حوادث طبیعی اخیر در۱۶ ولایت کشور به شمول پنجشیر صد ها تن از باشنده های این ولایات کشته وزخمی شده اند وشماری هم لادرک میباشند.

درنتیجه برفباری های اخیر وسیلاب ها در ۱۶ولایت کشور تعداد تلفات به بیش از ۲۵۰ تن رسیده است.

سرازیر شدن سیلاب ها وبرفکوچها دراین ولایات برعلاوه تلفات انسانی باعث تخریب شماری زیادی از منازل،مساجد مکاتب وکشته شدن مواشی شده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور وعبدالله عبدالله رئیس اجراییه نیز به ولایت پنجشیر سفر نموده وگفته اند که همه در غم مردم پنجشیر شریک اند.

رئیس جمهور خطاب به مردم پنجشیر گفت که نیروهای بین المللی ونیروهای هوایی کشور ازطریق هوا به مردم آسیب دیده کمک مینمایند وافزود که دستور داده است تا از طریق هوا به مردم نیازمند مواد انداخته شود.

از سوی دیگردر خبرنامه سفارت ایالات متحده امریکا آمده است که این کشور با افغانستان وشرکای بین المللی برای فراهم نمودن غذا،پوشاک،کمپل،وسایل خانه وسرپناه موقت برای خانواده های متاثر از حوادث طبیعی در این کشور به تلاشهای خود ادامه میدهد.

XS
SM
MD
LG