لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت افغانستان از وضعیت ترکیه نگرانی کرده است


حکومت افغانستان گزینه‌های کودتا و نظامی‌گری را مانع اصلی در برابر مردم سالاری، ثبات و توسعه خوانده است.

در حالی که گزارش‌های مبنی بر شکست نظامی ترکیه از سوی نیروهای حامی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور داده می‌شود، حکومت افغانستان بر باقی ماندن حکومت فعلی در قدرت اظهار امیدواری کرده است.

در یک اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان آمده است " دولت جمهوری اسلامی افغانستان جریانات جاری در ترکیه را بادقت تمام دنبال می‌کند و به این باور است که مردم و حکومت افغانستان تجربه‌های تلخ کودتاها را در خاطره و اذهان خود داشته و نظام‌های بر آمده از آرای مردم را موثرترین شیوه برای انتقال قدرت به شکل مسالمت‌آمیز می‌دانند".

حکومت افغانستان گزینه‌های کودتا و نظامی‌گری را مانع اصلی در برابر مردم سالاری، ثبات و توسعه خوانده است.

افغانستان با نشر این اعلامیه، در مورد کودتای ترکیه اظهار نگرانی کرده و امیدوار است که حکومتی منتخب با آرای مردم باقی بماند، تا مردم حکومت در فضای مصؤون به زندگی خود ادامه بدهند.

رئیس اجرائیه افغانستان نیز اقدام کوتای ترکیه را تقبیح کرده است.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان نیز در یک اعلامیه، در مورد اقدام شماری از نظامیان ترکیه را بر ضد حکومت منتخب آن کشور ابراز تأسف کرده و آن را غیر مسؤولانه خوانده است.

گروهی از نظامیان اردوی ترکیه، جمعه ‌شب اعلام کردند که به خاطر تأمین آزادی و دموکراسی در این کشور، قدرت را به دست گرفته اند.

عبدالله عبدالله در این اعلامیه گفته است که این کودتا به همت رهبری حکومت و مردم ترکیه ناکام شده است. آقای عبدالله این کودتا را شدیداً تقبیح کرده و از حکومت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه حمایت‌اش را اعلام نموده است.

او در این اعلامیه از اهمیت حکومت منتخب با آرای مردم سخن زده و به روابط تاریخی افغانستان و ترکیه نیز اشاره کرده است.

به باور رئیس اجرائیه افغانستان، صلح و ثبات در ترکیه، برای ثبات شرق میانه و تمام جهان با اهمیت محسوب می‌گردد.

بر اساس گزارش‌ها، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه هشدار داده است که کودتاچیان بهای سنگینی را خواهند پرداخت و این کودتا را "هدیه الهی" به خاطر شناسایی "نفوذی‌ها" در رادوی ترکیه خوانده است.

XS
SM
MD
LG