لینک های دسترسی

Breaking News

استقبال شورای امنیت افغانستان از اظهارات پوتین


شورای امنیت ملی افغانستان، اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را در زمینۀ همکاری آن کشور با ایالات متحده امریکا و حکومت افغانستان برای تأمین امنیت در این کشور، استقبال کرد.

قادرشاه، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت اظهارات و موقف‌گیری آقای پوتین مطابق به سیاست دولت افغانستان است و حکومت این کشور، از این اظهارات "استقبال" می‌کند.

آقای قادرشاه، افزود که موقف‌گیری رئیس جمهور روسیه پاسخ واضح بر اتهام‌های وارد شده به حکومت و نیروهای افغان در زمینۀ پشتیبانی از داعش است که "این گونه اتهام‌ها جا نمی‌گیرد".

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان، در مورد نگرانی آقای پوتین مبنی بر حضور گروه‌های افراطی در شمال افغانستان، گفت حضور گروه‌های افراطی و تروریستی در هر منطقه افغانستان برای حکومت این کشور، نگران کننده است و نیروهای امنیتی افغان "صادقانه" در برابر آن مبارزه می‌کنند.

در همین حال، شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگویان ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به اظهارات آقای پوتین، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت افغانستان مسؤولیت‌های خویش را در زمینۀ مبارزه با تروریزم انجام داده است و انتظار دارد که کشورهای دیگر نیز در مبارزه با این پدیده مسؤولانه عمل کنند.

آقای مرتضوی، افزود "انتظار ما اینست که کشورها در بخش مبارزه با تروریزم مسؤولیت پذیر باشند و همانگونه که افغانستان در مبارزه با تروریزم جدی است انتظار می‌رود که کشورهای دیگر نیز مسؤولانه و مسؤولیت پذیر عمل کنند".

او، گفت افغانستان، به محور همکاری میان کشورها مبدل شده است.

به گفته آقای مرتضوی، افغانستان می‌تواند فرصت‌های همکاری را در زمینه برنامه‌های اقتصادی، ترانزیت و تجارتبه کشورهای منطقه مهیا سازد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در مسکو گفت واشنگتن و مسکو می‌توانند در افغانستان همکاری کنند.

آقای پوتین افزود" این یکی از بخش‌های است که ما می‌توانیم با ایالات متحده در آن تلاش مشترک به خرج دهیم".

تا اکنون مقام‌های امریکایی در مورد این اظهارات آقای پوتین، واکنش نشان نداده اند.

همچنان هنوز مشخص نیست که همکاری روسیه برای تأمین امنیت در افغانستان در چه سطحی خواهد بود.

این در حالیست که مقام‌های افغان و امریکایی، مسکو را به حمایت غیرمستقیم از گروه طالبان در افغانستان متهم کرده بود؛ اما مسکو این اتهام‌ها را بی بنیاد خوانده است.

XS
SM
MD
LG