لینک های دسترسی

Breaking News

آمادگی افغانستان برای کمک‌های اضطراری زمستانی


افغانستان از کشورهای معروض به حوادث طبیعی است که در جریان زمستان و بهار شاهد بیشترین حوادث طبیعی می‌باشد.

ادارۀ ملی آمادگی مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان، در آستانۀ سردی هوا و فرارسیدن زمستان، نزدیک به ۱۹۰ میلیون افغانی را برای رسیدگی به حوادث احتمالی تخصیص داده است.

این اداره، در حال حاضر پول نقد، مواد خوراکی و غیرخوراکی را به ۳۴ ولایت فرستاده است.

حشمت خان بهادری، مسؤول اطلاعات اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت "مجموعاً ما ۱۸۹ میلیون و ۹۰۶ هزار افغانی را به ولایت‌ها روان کردیم، تقریباً مواد غذایی برای هفت‌هزار و ۷۰۴ فامیل وجود دارد و مواد غیرغذایی برای هفت‌هزار و ۷۸۶ فامیل وجود دارد".

آقای بهادری افزود، افغانستان قرار است که چهارهزار و 242 متریک تن برنج از کمک‌های فوری چین به دست آورد که تا اکنون 502 متریک تن را تسلیم شده است.

به گفتۀ وی این مقدار برنج نیز قرار است که به ۳۴ ولایت سهمیه‌بندی و منتقل گردد.

از سوی دیگر، افغانستان در گفتگو با کشورها و مؤسسات کمک‌کننده تلاش دارد تا کمک‌های بیشتر را برای نیازمندان جلب کند.

این در حالی است که دفتر هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) از نهادهای ملی و بین‌المللی خواسته است که با توجه به سردشدن هوا و محدودیت‌های دسترسی به ولایات به خصوص بدخشان، کمک‌های اضطراریِ شان را پیش‌بینی کنند.

این نهاد روز سه شنبه گذشته در گزارشی گفته است، منازعات مسلحانه در برخی مناطق افغانستان، تهدید مخالفان مسلح مبنی بر بستن راه مواصلاتی جلال‌آباد – اسعدآباد از دیگر مواردی است که روند کمک‌رسانی را متأثر سازد.

افغانستان از کشورهای معروض به حوادث طبیعی است که در جریان زمستان و بهار شاهد بیشترین حوادث طبیعی چون برفکوچ، لغزش زمین و سیلاب‌ها می‌باشد.

از سوی دیگر، بندش راه‌ها ترانسپورتی در ولایات سردسیر افغانستان، از دیگر مشکلاتی است که روند کمک‌رسانی را در جریان زمستان با چالش مواجه می‌سازد.

برعلاوۀ حوادث طبیعی احتمالی، موجودیت حدود ۳۰۰ هزار بیجاشدۀ داخلی نیز بر بنیاد پیش‌بینی نهادهای امدادرسان، سبب خواهد شد که میزان نیازمندی‌های بشری افغانستان در فصل سرما افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG