لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: خون افغان ها نباید بخاطر 'اهداف توسعه طلبانه دیگران’ ریختانده شود


حکومت افغانستان میگوید مخالف هرنوع جنگ نیابتی است.

حکومت افغانستان، در واکنش به گزارش‌های نشر شده، درمورد کشته و زخمی شدن هزاران افغان‌ در جنگ سوریه به حمایت از رژیم بشارالاسد، می‌گوید که مخالف هرنوع جنگ نیابتی است و نباید افغان‌ها بخاطر اهداف "توسعه طلبانه" کشورهای دیگر کشته شوند.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که حکومت افغانستان مخالف جنگ نیابتی در افغانستان و سایر کشورها است.

آقای مرتضوی افزود "همان رقم که در افغانستان اعلام کردیم در سایر کشورها هم ما مخالفت خود را با جنگ نیابتی اعلام کردیم و نباید خون فرزندان کشور برای اهداف و مقاصد توسعه طلبانه برخی کشورهای دیگر ریختانده شود".

در همین حال جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که این مسأله از طریق وزارت امور خارجه افغانستان "از نزدیک" دنبال خواهد شد.

زهیر مجاهد، مسؤول فرهنگی لشکر فاطمیون در مصاحبه با روزنامه شرق ایران گفته است که از حضور جنگجویان لشکر فاطمیون در جنگ سوریه بیش از پنج سال می‌گذرد و در این مدت، بیش از دو هزار افغان در این جنگ کشته و هشت هزار افغان زخمی شده اند.

آقای فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان گفت که باید با مهاجرین افغان مطابق به معاهدات بین‌المللی برخورد شود و "از آنان دفاع گردد، نه اینکه در جنگ‌های نیابتی استفاده شوند".

تا اکنون حکومت افغانستان، آمار مشخص در مورد اینکه، چه تعداد افغان‌ها از سوی لشکر فاطمیون ایران به جنگ سوریه در حمایت از رژیم بشاالاسد فرستاده شده اند، و چه تعداد افغان‌ها در این جنگ کشته و زخمی شده اند، ارائه نکرده است.

پیش از این، دیدبان حقوق بشر، ایران را متهم کرده بود که نوجوانان زیر سن ۱۸ سال افغان را برای جنگ به سوریه می‌فرستد.

XS
SM
MD
LG