لینک های دسترسی

Breaking News

فیصل: ۶۱۰ نظامی افغان اسیر در نزد طالبان ناپدید اند


جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت افغانستان می‌گوید که طالبان موجودیت حد اقل ۶۱۰ تن از نظامیان اسیر نزد شان را تایید کرده نمی‌توانند.

آقای فیصل امروز ۱۱ ماه می (۲۲ ثور) در یک کنفرانس خبری گفت که اگر طالبان این ۶۱۰ نظامی اسیر افغان را کشته باشند،‌ مرتکب جنایت جنگی شده اند.

او گفت که طالبان فقط نام های ۹۸ نفر از نیروهای افغان را به حکومت تسلیم داده است و این گروه باید در مورد ناپدید بودن سایر نظامیان افغان وضاحت بدهد.

آقای فیصل گفت: "آیا آنان (طالبان) آنانرا به شهادت رسانیده اند؟ این افراد را در جاهای پنهان نگهداری کرده اند؟ به دیگران به فروش رسانده اند؟ هر طوری که باشد آنان مجبور اند به مردم افغانستان در مورد این ۶۱۰ تن معلومات بدهند."

سخنگوی شورای امنیت افغانستان همچنان افزود که بر اساس توافقنامهٔ‌ دوحه، طالبان باید در مقابل رهایی پنج زندانی خویش یک نظامی افغان را از بند رها کنند که تا حال این امر تحقق نیافته است.

او افزود که حکومت افغانستان تا حال ۱۰۰۰ زندانی گروه طالبان را آزاد کرده است و طالبان تا اکنون ۱۷۱ زندانی را رها کرده اند که از آن‌ جمله فقط ۱۰۵ نفر شان از نیروهای امنیتی افغان بوده اند.

آقای فیصل گفت که با آنهم اگر نزد طالبان زندانیانی موجود اند، حکومت افغانستان آماده است در مقابل آنان طالبان زندانی را آزاد کنند، اما او تاکید کرد که زندانیان باید افرادی که باشند که پیش از توافق دوحه در قید این گروه بوده اند نه افراد که پس از آن توسط این گروه اختطاف شده اند.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفت که گروه طالبان به کشتن غیرنظامیان، تخریب تاسیسات و ایجاد موانع و تاخیر به امیدواری های صلح متهم کرد.

XS
SM
MD
LG