لینک های دسترسی

Breaking News

کابل نشست منطقه ای مبارزه با مواد مخدر را میزبانی میکند


حکومت افغانستان مسوده ای ستراتیژی همکاری منطقه ای در خصوص مبارزه با مواد مخدر را تهیه کرده است که پس از بحث و تبادل نظر با کارشناسان ارشد کشورهای منطقه نهایی خواهد شد.

کارشناسان ارشد ۱۲ کشور منطقه به شمول، ایران، چین، روسیه، پاکستان، تاجکستان، ترکمنستان، ازبکستان، قرغزستان، ترکیه و امارات متحده عربی به کابل دعوت شده اند تا طی نشست دو روزه روی این مسوده، ستراتیژی مشترک منطقه ای در امر مبارزه با مواد مخدر بحث نمایند در نهایت در تدوین این ستراتیژی مشترک با افغانستان همکاری نمایند.

کارشناسان میگویند که تا زمانی که یک اراده قوی ملی در داخل کشور به وجود نیاید و ستراتیژی هفت ستونی افغانستان با قاطعیت عملی نشود مشکل مواد مخدر در افغانستان کماکان باقی خواهد بود .

قرار است این نشست دو روزه تحت عنوان کنفرانس کارشناسان ارشد منطقه ای در امر مبارزه با مواد مخدر فردا در کابل برگزار گردد.

حنیف دانشیار سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر گفت که مسودۀ این ستراتیژی تکمیل شده است.

او گفت" این ابتکار وزارت مبارزه با مواد مخدر و ابتکار حکومت وحدت ملی است و که با کارشناسان ارشد کشورهای منطقه در میان گذاشته می شود و بیشتر بحث صورت می گیرد و این مسوده تقریبا بین کارشناسان ارشد منطقه یی نهای می شود تا به مرحله یی برسد که کشورها در سطح سیاسی به آن توافق بکنند و مکلف به اجرای این ستراتیژی شوند."

درین نشست کارشناسان ارشد کشور های منطقه روی موضوعات مهم افزایش همکاریهای منطقه ای در بخش تنفیذ قانون، تبادل اطلاعات استخباراتی، استرداد مجرمین، پول شویی، تقویت کنترول مرزها و جلوگیری از قاچاق پریکرسر ها ومختل سازی مسیرهای قاچاق مواد مخدر، همکاری های منطقه ای در بخش کاهش تقاضا به مواد مخدر، تشویق و ترغیب سازمانهای منطقه ای و بین المللی و دهها موضوع دیگر که شامل ستراتیژی مشترک منطقه ای می باشد مورد بحث قرار می گرد.

سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدرگفت در این نشست به کشور های منطقه تقاضا های مشخصی ارایه خواهد شد.

او افزود" بیشترین توقع ما ازکشورهای منطقه جلوگیری ترانزیت مواد مخدر افغانستان از طریق این کشورها به مارکیت جهانی است و درعین زمان جلوگیری از پری کرسرها و مواد کیمیاوی می باشد که درتولید مواد مخدر از آن استفاده می شود و از طریق همین کشورها به افغانستان می رسد."

اما کارشناسان مسایل مواد مخدرمقیم کابل با توجه به تجارب گذشته به این ستراتیژی چندان امیدواری نداشته می گویند که از تدویر این گونه کنفرانس ها و نشست ها هیچ نتیجه ای بدست نمی آید و تا زمانی که در داخل کشور یک اراده سیاسی قوی ملی برای مبارزه جدی علیه مواد مخدر به میان نیاید، مشکل مواد مخدر در افغانستان باقی خواهد بود .

جنرال خدایداد هزاره، وزیرپیشین مبارزه با مواد مخدر گفت که تدویر کنفرانس های ملی، منطقوی و جهانی فراوان در سال گذشته صورت گرفته است و هیچ نتیجه نداده است.

او گفت" اکنون که سه صد هزار هکتار زمین کوکنار در افغانستان کشت شده است مشکل چند برابر افزایش یافته است."

هر چند که مشکل مواد مخدر یک مشکل جهانی و منطقوی است تا مشکل داخلی افغانستان، و مبارزه با این پدیده نیازمند همکاری و همبستگی منطقوی و جهانی دارد ؛ اما تحلیلگران افغان با توجه به افزایش در کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان و تقاضا در مارکیت های جهانی امید زیاد بر فایق آمدن به این مشکل در مدت زمان کوتاه را ندارند.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG