لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: تلاش‎ها بر کاهش حمایت از گروه‎های تروریستی را حمایت می‎کنیم


پس از حملات تروریستی مرگبار در کابل و برخی ولایات افغانستان، دولت این کشور، پاکستان را متهم به حمایت از گروه های تروریستی کرد.

ریاست جمهوری افغانستان می‎گوید هرتلاشی را که سبب کاهش حمایت برخی کشورها از گروه‎ها تروریستی شود، استقبال می‎کند.

ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به تلاش‎های بریتانیا در زمینۀ زدودن تنش‎ها میان افغانستان و پاکستان به صدای امریکا گفت بریتانیا با استفاده از روابط دیرینۀ و نزدیک‎اش با پاکستان، می‎کوشد تا آن کشور را متقاعد به همکاری و تأمین صلح در افغانستان کند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان افزود "شرکای بین‎المللی افغانستان به شمول انگلستان دولت افغانستان را در راستای اهداف ما، در زمینۀ پایان یافتن جنگ و تأمین صلح همکاری می‎کند. تلاش‎های انگلستان نیز در همین مسیر است، تا با استفاده از روابط دیرینه و نزدیک خود با پاکستان، آنها را متقاعد به تأمین صلح در افغانستان ساخته و از این طریق راه‎های را جستجو نماییم، که حمایت‎های مادی و معنوی از طالبان محدود و قطع شود".

این در حالیست که سفرای بریتانیا در کابل و اسلام آباد با مقام‎های افغانستان و پاکستان در زمینۀ زدودن تنش‎ها میان دوکشور گفتگو کرده اند.

سفارت بریتانیا در کابل به نشر خبرنامۀ، نوشته است که روابط خوب میان افغانستان و پاکستان برای امنیت، آیندۀ شگوفا و حل مشکلات اساسی دوکشور، مهم است.

دامنیک جرمی سفیر بریتانیا در کابل، طی سفر دو روزه به پاکستان، در مورد روند صلح، امنیت، تجارت بهتر و مدیریت سرحدات دو کشور با مقام‎های پاکستانی گفتگو کرده است.

در همین حال ریاست اجراییۀ افغانستان در واکنش به این اقدام سفارت بریتانیا گفته است که با توجه به منافع و فرصت‎های موجود در منطقه و تهدیدات مشترک برای دو کشور، با گفتگو امکان حل مشکلات وجود دارد.

اما از سوی دیگر تحلیلگران افغان، تلاش‎های بریتانیا را مبنی بر کاهش تنش میان افغانستان و پاکستان، ناشی از سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید امریکا در قبال پاکستان می‎‌دانند.

احمد سعیدی دیپلمات پیشین افغانستان در پاکستان و تحلیل‎گر مسایل سیاسی در صحبت با صدا امریکا گفت بریتانیا همواره حامی پاکستان بوده است. به گفتۀ آقای سعیدی اکنون بریتانیا نگران به انزوا رفتن پاکستان با توجه به سیاست دونالد ترامپ در برابر آن کشور است.

آقای سعیدی افزود "بریتانیا احساس می‎کند که ترامپ دیدگاه مثبت به پاکستان ندارد، بنأ تلاش می‎کند، که اگر با افغانستان کنار بیاید و پاکستان عقب نشینی کند، شاید در درازمدت به نفع‎ش باشد. اگر من ساده‎تر بگویم، پاکستان و انگلستان در قضایا روی یک سکه اند. هم‎چنان خود بریتانیا با طالبان رابطۀ نزدیک دارد".

این در حالیست که پیش از چاشت دیروز مرزبانان پاکستان و افغانستان در ولسوالی سپین بولدک ولایت کندهار با هم درگیر شدند.

قوماندان امنیه ولایت کندهار به صدای امریکا گفته است درگیری پس از آن رخ داد که جنگجویان طالب سوار بر موترسایکل در منطقۀ "سرو څاهانو"می‎خواستند داخل خاک افغانستان شوند.

به گفتۀ قوماندان امنیه ولایت کندهار پس از آنکه پولیس سرحدی افغان، طالبان موترسایکل سوار را هدف قرار داد، ملیشه‎های پاکستان در پشتیبانی از این گروه، بالای پولیس سرحدی افغان حمله کرد.

دولت افغانستان بارها گفته است که پناهگاه‎های امن هراس افگنان در پاکستان وجود دارد؛ اما پاکستان همواره این ادعا را رد کرده و گفته است که از خاک افغانستان در برابر آن‎کشور استفاده می‎شود.

از سوی هم در اوایل ماه جاری میلادی، پس از سه حملۀ هراس افگنانه در افغانستان، جنرال قمرالدین باجوه لوی درستیز پاکستان در صحبت تیلفونی با محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفته بود که سیاست‎های گذشتۀ پاکستان در قبال افغانستان، پس از این تکرار نخواهد شد.

وی هم‎چنان به رئیس جمهور غنی وعده کرده بود که به افغانستان سفر خواهد کرد؛ اما تا اکنون مشخص نیست که وی در چه تاریخی به افغانستان می‎آید.

XS
SM
MD
LG