لینک های دسترسی

Breaking News

برگزاری دومین نشست صلح "پروسه کابل" تا سه ماه آینده


نخستین دور نشست پروسه کابل در ماه جوزای سال روان خورشیدی برگزار گردیده بود.

حکومت افغانستان مصمم است که تا سه ماه آینده دومین دور نشست پروسۀ کابل را در پیوند به روند گفتگوهای صلح در این کشور، برگزار کند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در نشست هیئت عالی رتبه "SOM" رسمأ اعلام کرده است که دومین نشست "پروسۀ کابل" را برگزار می‌کند.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیۀ افغانستان که در مورد نشست دو روزۀ هیئت عالی رتبه، روز جمعه به خبرنگاران جزئیات می‌داد، گفت در چند ماه اخیر "فرصت نادر" ایجاد شده به همین دلیل رئیس جمهور مصمم است که تا سه ماه آینده نشست بزرگی را به ادامه نشست پروسۀ کابل در مورد صلح افغانستان برگزار کند.

آقای حکیمی افزود که این نشست به رهبری و مالکیت حکومت افغانستان با حضور همکاران بین‌المللی این کشور و بازیگران منطقوی برگزار می‌گردد.

او گفت "مجلس اول چندماه پیش بود، همه گی حضور داشتند یک مجلس بسیار خوب و موفق بود، حالا رئیس صاحب اعلان کردند که در تاریخ ۲۵ جنوری سال آینده که مصادف می‌شود به ۵ دلو ۱۳۹۶ یک مجلس دوباره در کابل گرفته می‌شود که مختص بالای صلح می‌باشد".

آقای حکیمی، ابراز امیدواری کرد که با برگزاری دومین دور نشست "پروسۀ کابل" افغانستان بتواند در همکاری با نمایندگان کشورهای اشتراک کننده روی نقش راه برای تأمین صلح، به موافقه برسد.

به گفته این مقام افغان، با برگزاری نشست "پروسۀ کابل" در افغانستان، رهبری و مالکیت آن به دست افغان‌ها خواهد بود، به همین دلیل حکومت افغانستان اجازه نمی‌دهد که این نشست در کشورهای دیگر برگزار گردد.

وزیرمالیه گفت "هرکسی، می‌خواست در پروسۀ صلح نقش داشته باشند، دوستان ما ممکن با نیت خوب این کار را می‌کنند؛ ولی ما گفتیم نه، در دیگر پایتخت‌ها نمی‌گذاریم در همین پایتخت، در کابل باشد، تا در دست خود افغان‌ها باشد".

نماینده سرمنشی ملل متحد برای افغانستان نیز از ادامه تلاش‌ها برای تأمین صلح حمایت می‌کند.

تدامیچی یاماموتو، نمایند سرمنشی ملل متحد صبح جمعه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد دومین دور نشست پروسۀ کابل، گفت برگزاری این نشست سبب می‌شود تا تمام تلاش‌های که برای تأمین صلح از سوی برخی کشورها صورت می‌گیرد تحت یک چتر با رهبری و مالکیت افغان‌ها انجام شود.

آقای یاماموتو گفت "پروسه کابل، پروسۀ نهایت مهم است چون در این پروسه حکومت افغانستان در محور همه تلاش‌های صلح قرار دارد و بدون شک حمایت تمام کشورهای اشتراک کننده در این نشست را خواهد داشت".

نماینده سرمنشی ملل متحده برای افغانستان، گفت جامعه جهانی به "هرطریق ممکن" در پروسه صلح با حکوت افغانستان همکاری کند.

نخستین دور نشست "پروسه کابل" در مورد تأمین صلح در افغانستان، ۱۶ جوزای سال جاری خورشیدی با حضور نمایندگان ۲۷ کشور و سازمان بین‌المللی در کابل برگزار گردیده بود.

نشست هیئت عالی رتبه "SOM"

اکلیل حکیمی، وزیر مالیۀ افغانستان نشست هیئت عالی رتبه را پر از دست‌آورد برای حکومت این کشور خواند و گفت نشست سام به منظور آمادگی برای نشست وزرای خارجه و انکشافی کشورهای کمک کنندۀ افغانستان، برگزار گردیده بود.

آقای حکیمی، افزود که نشست وزرای خارجه و انکشافی کشورهای همکار افغانستان در سال ۲۰۱۸ میلادی در پایتخت یکی از کشورها برگزار خواهد گردید.

این مقام حکومت افغانستان، ابراز امیدواری کرد که با موفق سپری شدن نشست هیئت عالی رتبه، این کشور بتواند در نشست وزرای خارجه و انکشافی، تعهدات جدید مالی را از سوی جامعه جهانی به دست بیارود.

به گفته وزیر مالیه، نمایندگان تمام کشورهای اشتراک کننده در نشست سام، با دیدگاه حکومت افغانستان موافق بودند.

وزیر مالیه افغانستان در مورد تاریخ مشخص این نشست، معلومات نداد.

تدامیچی یاماموتو، نماینده سرمنشی ملل متحده نیز نشست هئیت عالی رتبه را موفقیت آمیز خواند.

XS
SM
MD
LG