لینک های دسترسی

Breaking News

حملات طالبان در فاریاب و غزنی با آغاز آتش‌بس حکومت


امروز سه‌شنبه، نخستین روز آتش‌بس یک جانبه‌ی حکومت با طالبان است که با حملات طالبان در غزنی و فاریاب توأم بوده است.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز پنجشنبۀ هفتۀ گذشته،اعلام کرد که حکومت وی، در برابر جنگجویان طالبان افغان، از ۲۷ رمضان آتش‌بس می‌کند و تا پنجم عید فطر این آتش‌بس ادامه خواهد داشت.

این آتش‌بس که از ۲۲تا ۳۰ جوزا را در بر می‌گیرد، با حمایت ملی، منطقه‌یی و جهانی همراه بود.

نیروهای افغان، از همین امروز، بر اساس دستور ریاست جمهوری، تمام عملیات‌های تهاجمی شان را در برابر جنگجویان طالبان افغان متوقف خواهند کرد.

اما محمدشریف یفتلی، لوی درستیز افغانستان گفته است که نظامیان این کشور در حالت تدافعی و احضارات درجه یک به سر می‌برند و در مقابل هرگونه حمله‌ای مخالفان مسلح، واکنش نشان خواهند داد.

حملات طالبان

باوجود آغاز آتش‌بس حکومت؛ اما طالبان کماکان به حمله‌های شان ادامه داده اند.

در تازه‌ترین مورد، دیشب ولسوالی کوهستان (لولاش) ولایت فاریاب به دست این گروه سقوط کرده است.

طاهر رحمانی، رئیس شورای ولایتی فاریاب به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت: "ولسوالی سقوط کرده در آنجا 12 شهید داریم، 13 زخمی داریم، سه چهار نفر لادرک داریم، دو صد نفر از کماندو و خیزش‌های مردمی گیر مانده اند و اگر توجه نشود، احتمال زیاد که ازبین بروند، دوصد نفر محاصره استند، 88 نفر کماندو استند و دیگرهای شان خیزش مردمی است".

با این حال مقام‌های محلی فاریاب سقوط ولسوالی کوهستان را عقب‌نشینی تاکتیکی عنوان کرده اند و از تلاش‌ها برای بازپس گیری آن سخن می‌زنند.

جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب، به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت که حمله گروهی طالبان ساعت یازده شب آغاز گردید.

"به خاطری که به مردم ملکی آسیب نرسد، نیروهای ما دست به یک عقب نیشینی تاکتیکی دست زدند، فعلا در همان قلعه جابجا استند یک تعداد نیروهای ما در اطراف ولسوالی جابجا استند".

آقای بیدار، تأیید کرد که عبدالرحمان پناه، ولسوال کوهستان نیز در جریان درگیری‌های دیشب کشته شده است.

هم‌زمان با این رویداد، دیشب طالبان بر مرکز ولسوالی و قراول فرماندهی امنیه ولسوالی مقر غزنی، حمله‌ای موتربم را انجام دادند.

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت که در دو روز اخیر طالبان بر مرکز ولسوالی مقر حملات تهاجمی شان را آغاز کرده اند.

او افزود: "حوالی ساعت ۲ شب گذشته یک موتر ماین‌گذاری شده نوع هاموی را در مقابل قراول قوماندانی امنیه و مقر ولسوالی مقر انفجار دادند که در نتیجه ۵ نیروی امنیتی کشته و۲۶ نفر دیگر زخمی شده اند".

ولسوالی مقر نیز در بین زخمیان این رویداد شامل است و منابع محلی گفته اند که حملات طالبان هنوز هم بر شماری از پوسته‌های امنیتی ولسوالی مقر ادامه دارد.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG