لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت حج افغانستان: زایرین از سفر به عراق خودداری کنند


وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان به دنبال اعتراضات در عراق، اعلام کرد که تمام زایرین افغان از سفر به آن کشور خودداری کنند.

فضل محمد حسینی، رییس نشرات و سخنگوی این وزارت به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که بر اساس خواست سفارت افغانستان در بغداد، این وزارت از تمام زایرین می‌خواهد که تا اطلاع "ثانوی" به عراق سفر نکنند.

او افزود که هدف از این تصمیم مصوونیت زایرین افغان است: "اعتراضات به نزدیکی اماکن مقدس مثل نجف رسیده، تظاهرات بسیار زیاد است، فردا مردم برای تظاهرات گسترده آمادگی می‌گیرند، در این تظاهرات مردم کشته و زخمی شده اند و برای زایرین افغان مشکلات زیاد است. به خاطر احتیاط زایرین افغان چند وقتی صبر کنند".

وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان تاکید می‌کند که وضعیت سیاسی و امنیتی عراق به دلیل آغاز مجدد موج اعتراضات مردمی، شکننده و غیرقابل پیش‌بینی است.

عراق از تاریخ ۲۵ اکتوبر تا حالا شاهد چندین دور تظاهرات گستردۀ ضد دولتی بوده است. معترضان دولت و احزاب برجستۀ سیاسی عراق را به فساد و ضعف مدیریت متهم کرده و خواهان اصلاحات گسترده در حکومتداری این کشور استند.

در نتیجه تظاهرات خشونت‌آمیز هفته‌های اخیر در عراق، حداقل ۲۶۷ نفر از معترضان کشته شده اند.

سالانه هزاران زایر اهل تشیع از افغانستان برای زیارت اماکن مقدس به عراق سفر می‌کنند. بر اساس آمار کمیتۀ اربعین حسینی در وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، بیش از ۴۰هزار زایر افغان در ماه صفر سال روان هجری قمری به عراق سفر کرده اند.

XS
SM
MD
LG