لینک های دسترسی

Breaking News

روند برگشت حجاج افغان روز چهارشنبه آغاز می‌شود


امسال ۳۱ هزار افغان برای انجام مراسم حج به عربستان رفته اند
امسال ۳۱ هزار افغان برای انجام مراسم حج به عربستان رفته اند

مقام‌های وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان گفته اند که روند برگشت حاجیان افغان از عربستان سعودی به روز چهارشنبه آغاز می‌شود و تا ۳۰ روز این روند خاتمه خواهد یافت.

داعی‌الحق عابد، معین این وزارت به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، روز چهارشنبه ۸۰۰ حاجی افغان در سه پرواز از عربستان سعودی به افغانستان بر خواهند گشت.

او افزود "اولین پرواز حاجیان ما ساعت چهار عصر روز چهارشنبه به شهر مزارشریف است، پرواز دوم ساعت شش شام به کابل و سومین پرواز ساعت هشت شب به ولایت هرات است".

امسال از کشورهای مختلف جهان، در حدود میلیون مسلمان برای ادای فریضۀ حج به عربستان سعودی رفته اند که از این میان ۳۱ هزار تن شان افغان‌ها اند.

سال‌های گذشته حاجیان افغان از کمبود سهولت‌های رفت و برگشت به عربستان و محل بودوباش در آنجا شکایت داشتند.

اما؛ معین وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان گفت، نسبت به سال‌های گذشته، امسال مراسم حج بسیار به صورت منظم انجام شد و در آنجا به حاجیان افغان برای ادای فریضۀ حج سهولت‌هایی نیز فراهم شده بود.

آقای عابد، تأکید کرد که فراراه روند برگشت حاجیان افغان هیچ‌گونه مانع و تأخیر به میان نخواهد آمد و بر اساس تقسیم‌اوقات برنامه‌ریزی شده، در زمان تعیین‌شده برگشت خواهند کرد.

معین وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان افزود، این بار ده تن از حاجیان افغان هنگام مراسم حج به دلیل کهولت سن جان داده و دو تن دیگر مفقود شده اند.

به گفتۀ وی، ۱۶ تن از حاجیانی که در عربستان سعودی بیمار شده بودند، در حال حاضر در شفاخانه‌ای در آنجا برای تداوی بستری اند.

همچنان، آقای عابد گفت، امسال سه تن از حاجیان زن افغان در مراسم حج ولادت کرده اند که یک تن این زنان، کودکان دوگانگی به دنیا آورده است.

XS
SM
MD
LG