لینک های دسترسی

Breaking News

شورای صلح به کابلوف: افغانستان را در رقابت‌های تان دخیل نسازید


شورای عالی صلح افغانستان در واکنش به اظهارات آقای کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، از کشورهای منطقه خواست که افغانستان را به محل رقابت‌ خویش مبدل نسازند.

عزیزالله دین محمد، معاون شورای عالی صلح افغانستان روز سه شنبه (۲۲ عقرب) به خبرنگاران گفت که موقف‌گیرهای آقای کابلوف، اکثرأ سازنده نبوده است و در سفر به روسیه نیز از وی خواست که موقف‌گیری‌هایش در مورد افغانستان را تغییر دهد.

آقای دین محمد افزود که به تنهایی با آقای کابلوف صحبت کرده و از وی خواسته که موقف‌گیرهایش در مورد افغانستان را به گونۀ تغییر دهد که "سازنده" واقع شود.

او افزود "اگر او (ضمیر کابلوف) کدام موقف می‌گیرد مربوط شورای عالی صلح، مربوط دولت افغانستان نمی‌شود، مربوط خودشان است، آن‌ها در این منطقه با امریکایی‌ها رقابت‌ها و مشکلات خود را دارند. از همین خاطر، یک خواست ما همین بود که اگر هر مملکت به شمول روسیه و ممالک دیگر که در مورد صلح افغانستان قدم برمی‌دارند ما استقبال می‌کنیم، به شرط اینکه رقابت‌های شخصی یا رقابت‌های منطقوی یا بین‌المللی را که دارند، آنرا در موضوع افغانستان دخیل نسازند".

ضمیر کابلوف، نماینده ریاست جمهوری روسیه برای افغانستان گفته است که ایالات متحده و ناتو در حل مشکل افغانستان ناکام بوده و آن کشور تلاش می‎‌کند تا در تأمین صلح افغانستان کمک نمائید.

آقای کابلوف گفته که جنگ دوامدار در افغانستان، روسیه و متحدین آن کشور در آسیایی میانه را تهدید می‌کند.

مذاکرات صلح با طالبان:

آقای دین محمد گفت که طالبان برای امتیاز گرفتن در جنگ، مذاکرات خویش با نمایندگان ایالات متحده را پنهان کرده اند.

به گفته این مقام شورای صلح، طالبان در نشست صلح مسکو، اعتراف کرده اند که چندین بار مذاکرات رسمی و غیر رسمی با نمایندگان ایالات متحده داشته اند و معلومات وی نیز نشان می‌دهد که نمایندگان طالبان از ۲۰۱۰ به این‌سو با نمایندگان ایالات متحده، مذاکره داشته اند.

همچنان عطاالرحمان سلیم، معاون شورای صلح افغانستان گفت که طالبان در نشست صلح مسکو، شرایط کمتری را برای آغاز گفتگوهای مستقیم گذاشتند.

آقای سلیم گفت، طالبان گفته اند که در صورت توافق روی زمان‌ خروج نیروهای خارجی از افغانستان، حاضر به مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان اند.

آقای سلیم افزود که روسیه تلاش می‌کند تا دور دیگر نشست صلح مسکو را برگزار کند و در آن، زمینه مذاکرات مستقیم میان طالبان و حکومت افغانستان را فراهم سازد.

شورای عالی صلح افغانستان در واکنش به رهایی شماری از رهبران و فرماندهان طالبان شامل ملا برادر از سوی پاکستان، گفت که زندانی شدن این افراد از سوی پاکستان نیز به تمایل آنان به مذاکرات صلح، ارتباط داشته است.

عبدالخیبر اچقون، معاون این شورا گفت که احتمال دارد رهایی این زندانیان برای مذاکرات صلح، مؤثر واقع شود.

XS
SM
MD
LG