لینک های دسترسی

Breaking News

اولین معبد مخصوص هندوان افغان در اطراف واشنگتن افتتاح شد


هندوان افغان ساکن در ایالات متحده عبادتگاه جدیدی شان را در منطقه یی در نزدیک واشنگتن هم زمان با عید ویساک اهل هنود افتتاح کردند.

حدود یک هزار خانواده هندو و سیکهـ افغان در مناطق دو ایالت اطراف شهر واشنگتن زندگی می کنند که این معبد حالا محیطی برای انجام مناسک دینی آنها می باشد.

معبد آسمایی، اولین عبادتگاه هندوان و سیکهـ های افغان در شهر سیلور اسپرینگ ایالت مریلند روز شنبه رسما افتتاح شد.

این معبد در فاصله چهل کیلومتری واشنگتن، اکنون در محیط خانه یی افتتاح شده است که بعدا در آنجا بانیان آن در نظر دارند عبادتگاهی را بسازند.

افتتاح این مکان تجمع و گردهمایی مصادف شد با عید ویساک پیروان اهل هنود که همزمانی عید و افتتاح این عبادتگاه شادمانی هندوان افغان ساکن در شرق ایالات متحده امریکا را مضاعف ساخت.

نکیش، یک هندوی افغان است که ۲۲ سال در امریکا زندگی می کند. او گفت "اینجا خانه خودمان است. هر کسی که اینجا آمده باشد، از خانواده باشد، هر مشکل که داشته باشد، یک جای می نشینیم. یک جای گپ می زنیم، از این بهتر چه می شود."

زیبایی تنوع فرهنگی در امریکا

جامی راسیک، قانونگذار امریکایی که در افتتاح این معبد شرکت کرد گفت بانیان این معبد می خواهند از این مکان برای حفظ عنعنات دینی شان استفاده کنند.

آقای راسیک گفت "جوامع افغان برای چندین دهه در این کشور وجود دارند و اطفال نسل جدید که اینجا متولد شده اند و اینجا امروز حضور دارند. فکر می کنم افراد کلان سال این اجتماع هندوان قویا بر داشتن معبد مخصوص خودشان تاکید دارند تا جوانان شان با افغانستان در تماس باشند."

مناج کاپور، عضو موسس این معبد می گوید که این معبد سهولتی برای هندوان ساکن ساحه اطراف واشنگتن فراهم می کند. آقای کاپور گفت "چون فرهنگ در ایالات متحده متفاوت است اما ما به آموزش اطفال مان برای درک دین هندو و سیکهـ ادامه می دهیم."

حمدالله محب، سفیر افغانستان در ایالات متحده، در مراسم گشایش این عبادتگاه به حمایت از فعالیت این معبد تاکید کرد.

آقای محب گفت "حمایت از این جوامع به خاطری مهم است که در ابتدا به یک دیگر وسیله کمک می شوند و دوم اینکه ارتباط ما به حیث سفارت با آنها آسان تر می شود. چون ما می توانیم مستقیم با اداره شان تماس بگیریم.

جنتی کاپور ارورا، یک زن هندوی افغان که در افتتاح این معبد شرکت کرد گفت که افتتاح این معبد مایه فخر برای ما است زیرا ما متحد شدیم و اینجا را افتتاح کردیم.

بنیانگذاران این معبد می گویند که این عبادتگاه جدید شاخه یی از معبد آسمایی در جوار شاه دوشمشیره کابل است که عبادتگاه باستانی هندوان است.

هندوان افغان بعد از مهاجرت شان به دلیل جنگ های سه دهه گذشته به کشورهای مختلف جهان معابد شان را افتتاح کردند.

اکنون، شاخه های معبد آسمایی در بریتانیا، آلمان، هالند، هند، بلجیم و ایالات متحده ساخته شده است. هندوان افغان در افغانستان، بین ۲۵ تا ۳۰ عبادتگاه دارند.

  • 16x9 Image

    محمد احمدی - واشنگتن

    محمد احمدی از سال ۲۰۰۷ به کار در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. او از سال ۲۰۰۱ کار خبرنگاری را به حیث گزارشگر آزاد رادیو صدای امریکا آغاز کرد و در ایران و شهرهای مختلف افغانستان گزارشگر بود. محمد احمدی یک سال گزارشگر تلویزیون آشنا صدای امریکا در کابل نیز بود.

XS
SM
MD
LG