لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر پیشین مخابرات افغانستان در آلمان غذا رسانی می‌کند


سید سادات، وزیر پیشین مخابرات افغانستان که در ماه دسمبر سال گذشته به امید آینده‌ای بهتر به آلمان مهاجرت کرد، درحال حاضر منحیث غذا رسان در شهر لایپزیگ آلمان کار می‌کند.

او گفته است که بسته‌گان‌اش به خاطر داشتن چنین شغلی پس از دوسال خدمت منحیث وزیر، انتقاد می‌کنند اما برای او هر کار یک وظیفه است.

سید سادات ۴۹ ساله که تابعیت دو گانهٔ بریتانیا و افغانستان دارد با استفاده از بایسکل خود برای مشتریان رستوران‌ها غذا می‌رساند. او می‌گوید: "من هیچ چیزی نکرده ام که احساس گناه کنم."

او گفته است که بخاطر اختلاف نظر با افراد نزدیک به محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، کار در حکومت را ترک کرد.

آقای سادات گفت: "امیدوارم سیاستمداران دیگر نیز همین راه را دنبال کنند، با مردم کار کنند نه اینکه خود را مخفی کنند."

باوجودیکه آقای سادات تابعیت بریتانیا را دارد، در اواخر سال ۲۰۲۰ تصمیم گرفت به آلمان نقل مکان کند. او آلمان را انتخاب کرد زیرا انتظار داشت در این کشور آیندهٔ‌ اقتصادی بهتری داشته باشد و شغلی در رشته مخابرات و فناوری اطلاعات پیدا کند.

اما حتی با وجود سابقه کاری و تحصیلات در رشته مخابرات و فناوری، آقای سادات برای یافتن شغلی در آلمان که با تجربه و تحصیل او مطابقت داشته باشد، به مشکلات رو به رو شده است.

یکی از موانع ندانستن لسان آلمانی است.

او هر روز چهار ساعت آموزش زبان آلمانی را در یک آموزشگاه زبان فرا می‌گیرد و شش ساعت با بایسکل خود برای شرکت "لیفراندو " که غذا های مشتریان را از رستوران‌ها به خانه هایشان انتقال می‌دهد، کار می‌کند.

این وزیر پیشین در مورد چالش بایسکل‌رانی در ترافیک شهر گفت: "چند روز اول هیجان انگیز اما دشوار بود."

آقای سادات گفته است: "هرچه بیشتر بیرون بروید و مردم را بیشتر ببینید، بیشتر می‌آموزید."

XS
SM
MD
LG