لینک های دسترسی

Breaking News

جنرال وزیری: نیروهای افغان به کمک های بیشتر جامعه جهانی نیاز دارد


وزارت دفاع افغانستان تأکید می کند که برای شکست تروریزم به حمایت بیشتر نیاز دارد.

وزارت دفاع افغانستان در واکنش به اظهارات مقامات نظامی امریکا، مبنی بر افزایش تعداد نیروهای آن‎کشور در افغانستان، گفت جنگ افغانستان، جنگ داخلی نیست.

جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت تمامی کشورهای متأثر از تروریزم به شمول ایالات متحده امریکا و ناتو باید برای ختم جنگ در افغانستان تلاش کنند.

آقای وزیری، در صحبت با صدای امریکا گفت نیروهای امنیتی افغان برای اینکه بتوانند خطر تروریزم را در آینده به گونه‎ی مطمین و مستقلانه دفع کنند، به تجهیزات بیشتر نیاز دارند.

جنرال وزیری در پاسخ به اینکه آیا نیاز به افزایش شمار نیروهای امریکایی در افغانستان است یا نه؟ گفت " ایالات متحده امریکا، کشورها عضو ناتو و کشورهای که از تروریزم رنج می‎برند، به هرطریقی که می‎فهمند باید جنگ را در افغانستان خاتمه بدهند و هرفیصله‎ی که میان دولت افغانستان و ایالات متحده امریکا می‎شود وزارت دفاع افغانستان آن‌را قبول دارد و از آن حمایت می‎کند. در کنار آن ایالات متحده امریکا و کشورهای عضو ناتو باید قوای مسلح افغانستان را تجهیز، تقویه و مسلح کنند تا اگر در آینده خطر تروریزم به وجود می‎آید، بتوانیم به طور مطمین و مستقلانه آن‏را دفع کنیم."

مقامات نظامی ایالات متحده امریکا گفته است که برای شکستن بن بست فعلی در افغانستان، نیاز به افزایش شمار نیروهای امریکایی در افغانستان و بازنگری پالیسی است.

جنرال جوزف فوتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش امریکا روز گذشته، در کمیتۀ خدمات نظامی مجلس سنای امریکا، گفت مداخله نیروهای امریکایی در جنگ افغانستان، مأموریت مشوره دهی و همکاری با نیروهای افغان را مفیدتر می‎سازد.

در همین حال برخی از تحلیل‎گران، با توجه به وضعیت جاری در افغانستان، افزایش شمار نیروهای امریکایی را در این کشور، نیاز می‎دانند.

محمدحامد صبوری تحلیل‌گر مسایل نظامی در صحبت با صدای امریکا گفت "ما به دوچیز نیاز داریم ازدیاد تعداد نیروهای امریکایی تا یک حد مناسب، برای اینکه نیروهای امنیتی افغان را آموزش دهند ومشکلاتی را که در عرصه‎ی تخنیکی وعملیاتی دارند، با آنان همکار باشند. دربخش دیگر که ما واقعأ کمک نیروهای امریکایی را نیاز داریم اینست که وسایل، امکانات و تجهیزات را که نیروهای امنیتی افغان، با آن توانایی تأمین امنیت را در سراسر افغانستان داشته باشد، فراهم سازند."

آقای صبوری در ادامه افزود که ایالات متحده امریکا در پالیسی آینده‌ش در قبال افغانستان باید تجهیز و اکمال نیروهای امنیتی افغان را جدی در نظر داشته باشد. به گفتۀ وی، اگر نیروهای امنیتی افغان توانایی تأمین امنیت را از بعد اکمالاتی، عملیاتی و تخنیکی نداشته باشند، آنان‌را با مشکل جدی مواجه می‎سازد.

در همین حال شکیبا هاشمی عضو کمیسیون امنیت داخلی، ولسی جرگه افغانستان باور دارد که باید ایالات متحده امریکا نخست نیروهای امنیتی افغان را تجهیز وتقویه کند.

بانو هاشمی تأکید می‏کند که اگر حکومت امریکا می‏خواهد تعداد نیروهایش را در افغانستان افزایش دهد باید تعهد واضح و روشن مبنی برختم جنگ افغانستان نیز بدهد.

او در صحبت با صدای امریکا گفت"اگر عساکر خود را می‎آورند و جنگ ادامه می‎یابد و جنگ به طرف تاجکستان و روسیه می‎رود، من فکر می‎کنم این آغاز یک جنگ جدید خواهد بود؛ اما اگر نه! ایالات متحده امریکا تعهد می‎کند که برای صلح و ثبات افغانستان عساکر شان را می‎آورند و هم‎چنان نیروهای پولیس، اردو و امنیت ملی ما را آموزش می‎دهند، ما تأیید می‏کنیم."

پیش از این جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای حمایت قاطع در افغانستان، در مجلس استماعیۀ کمیتۀ خدماتی نظامی سنای امریکا، گفته بود که جنگ در افغانستان با بن بست مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG