لینک های دسترسی

Breaking News

اتمر: اعضای طالبان و داعش افراد مشابه با نام های متفاوت اند


حنیف اتمر می گوید که خلاف آنچه برخی تصور می کنند، طالبان و داعش دشمن یکدیگر نیستند.

محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان می گوید که گروه طالبان و داعش با هم "روابط همزیستی" داشته و دشمن یک دیگر نیستند.

آقای اتمر در یک مصاحبه با روزنامه "تایمز" هند گفته است که هیچ عضو گروه داعش در افغانستان از سوریه و یا عراق نیامده بلکه اعضای گروه طالبان، تحریک طالبان پاکستان و تحریک اسلامی ازبکستان به داعش تغییر نام داده اند.

او اعضای طالبان و داعش در افغانستان را افراد مشابه با نام های متفاوت خواند.

آقای اتمر با اشاره به کشور های منطقه و همسایه افغانستان گفت آنانیکه طالبان را دشمن داعش می دانند و یا بر این باور اند که گویا طالبان علیه داعش می جنگند، در اشتباه اند.

او به همکاری نزدیک طالبان و داعش در مناطق شمال شرقی افغانستان اشاره کرد و گفت این دو گروه یکجا علیه نیرو های حکومت افغانستان می جنگند.

مشاور امنیت ملی افغانستان همچنین استفاده از یک گروه دهشت افگن در برابر یک گروه دهشت افگن دیگر را از رهگذر اخلاقی یک موضوع نادرست خواند.

این اظهارات حنیف اتمر در حالی بیان می شود که برخی رسانه ها از حمایت پنهانی روسیه و ایران از طالبان به خاطر جلوگیری از گسترش نفوذ گروه داعش گزارش داده است.

جنرال جان نیکلسن، قوماندان نیرو های بین المللی در افغانستان نیز گفته بود که روسیه در گسترش "نفوذ مضر" در افغانستان، با ایران و پاکستان پیوسته و می خواهد به گروه طالبان مشروعیت بدهد.

در همین حال، امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان گفته است که گروه داعش در آن کشور وجود ندارد.

آقای صالح در صفحه فیسبوک اش در واکنش به حمله دیروز بر شفاخانه سردار محمد داود خان نگاشته است که این حمله توسط "هسته های کوچک" اداره استخبارات نظامی پاکستان (آی اس آی) و با همکاری طالبان انجام شد.

مسؤولیت این حمله را گروه داعش بر عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG