لینک های دسترسی

Breaking News

اکبر ایازی درگذشت؛ پیام تسلیت سیاستمداران افغان


مقام‌های ارشد حکومت وحدت ملی، سیاست‌مداران افغان و جامعه رسانه‌یی افغانستان در پیام‌های جداگانه درگذشت محمد اکبر ایازی، رییس بخش آسیای مرکزی و جنوبی صدای امریکا را تسلیت گفته اند.

محمد اکبر ایازی، رییس بخش آسیای مرکزی و جنوبی صدای امریکا و از روزنامه‌نگاران برجستۀ افغانستان شب گذشته به دلیل بیماری که داشت به عمر ۶۵ سالگی در ایالت ویرجینیا در ایالات متحدۀ امریکا درگذشت.

ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه ۲۶ اگست (۴ سنبله) با نشر اعلامیه‌ای مرگ آقای ایازی را تاسف‌بار دانسته و به جامعه رسانه‌یی، دوستان و خانوده مرحوم تسلیت گفته است.

در اعلامیه ریاست جمهوری به نقل از محمد اشرف غنی آمده است: "مرحوم ایازی در روشنگری و ذهنیت سازی جامعه از طریق رسانه‌های همگانی نقش بسزایی داشت. فعالیت‌های او ستودنی بوده و مرگ او ضایعه بزرگ برای جامعۀ رسانه‌یی افغانستان به شمار می‌رود".

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت افغانستان در یک پیامی، درگذشت آقای ایازی را به جامعه رسانه‌یی و خانواده وی تسلیت گفته است.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان با ابراز غم شریکی با خانوده آقای ایازی با نشر پیامی مرگ وی را جبران ناپذیر دانسته است.

آقای کرزی گفته است: "مرحوم اکبر ایازی، یک خبرنگار و نویسندۀ ورزیده و سابقه‌دار کشور بود که در جریان زندگی خود خدمات ارزندۀ را در بخش مطبوعات انجام داده و مرگ وی یک ضایعه است".

امندا بنیت، رییس صدای امریکا درگذشت اکبر ایازی را "یک ضایعۀ دردناک نه تنها برای خانوادۀ ایازی بلکۀ برای صدای امریکا" توصیف کرد. خانم بنیت از "خلاقیت، تعهد و عشق" مرحوم ایازی به کار و مسلک اش تمجید کرد.

جامعه رسانه‌یی، فرهنگیان، نویسندگان و شماری از شهروندان افغان در پیام‌های جداگانه در رسانه‌های اجتماعی نیز مرگ ناگهانی محمد اکبر ایازی، رییس بخش آسیای مرکزی و جنوبی صدای امریکا را به خانوادۀ وی تسلیت گفته و غم‌شریکی کرده اند.

زندگینامۀ مختصر

محمد اکبر ایازی در سال ۱۹۵۴ در ولایت قندهار به دنیا آمد. او تعلیمات ابتدایی و لیسه را در کندهار تکمیل کرد تحصیلات عالی را در پوهنتون کابل و سپس در پوهنتون نهرو در شهر دهلی جدید هند به پایان رساند.

اکبر ایازی در سال ۱۹۸۰ پس از تهاجم قشون سرخ اتحاد جماهیر شوروی پیشین به افغانستان، مجبور به مهاجرت و ترک کشور شد.

او در دسمبر ۱۹۸۲ کار خود را به صفت خبرنگار در صدای امریکا آغاز کرد و در سال ۱۹۹۹ مدیریت عمومی تولید بخش‌های شرق دور و جنوب آسیا را در صدای امریکا عهده دار شد.

از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵، اکبر ایازی رییس بخش پشتو در صدای امریکا بود. او در سال ۲۰۰۵ به صفت رییس بخش افغانستان در رادیو آزادی به کار آغاز کرد و سپس مدیریت نظارت بر نشرات افغانستان، پاکستان، ایران و عراق را در رادیو آزادی عهده دار شد.

محمد اکبر ایازی در سال ۲۰۱۵ به صفت رییس بخش آسیای مرکزی و جنوبی، دوباره با صدای امریکا کار خود را آغاز کرد و تا پایان عمر عهده دار این سمت بود.

XS
SM
MD
LG