لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش‌ها برای ختم اعتراضات در کابل


اعتراض‌های مدنی از روز چهارشنبه هفته گذشته تا اکنون جریان دارد

با آنکه حکومت افغانستان روز گذشته، برگزاری تظاهرات، تجمعات و اعتصابات را بنابر تهدیدات امنیتی، تا امر دوباره، ممنوع قرار داد؛ اما معترضین در کابل، به اعتراض شان ادامه داده اند و برای سومین روز خیمه‌های تحصن آنان برپاست.

جنرال گل‌نبی احمدزی، قوماندان عمومی گارنیزیون کابل، در صحبت با صدای امریکا گفت، سطح تهدیدات امنیتی نسبت به روزهای گذشته، کاهش یافته است.

جنرال احمدزی، افزود که نهادهای امنیتی تدابیر شدید را گرفته اند و برای پایان بخشیدن به اعتراضات، تلاش برای گفتگوها میان حکومت و معترضین ادامه دارد.

جنرال احمدزی، گفت "تدابیر امنیتی گرفته شده است و از جانبی هم به اصطلاح همان صحبت‌ها به خاطر قناعت و تفاهم جریان دارد، نیروهای امنیتی هم موقف خود را دارند و مشکلی خاصی که تهدید به امنیت و مردم باشد، اصلأ موجود نیست".

به گفتۀ جنرال احمدزی، هنوز معترضین در موقف سابق خویش قرار دارند؛ اما تدابیر شدید امنیتی برای محافظت از آنان گرفته شده است.

در همین حال هارون معترف، یکی از متعرضین در صحبت با صدای امریکا، تائید کرد که حکومت افغانستان، امروز دوشنبه، بار دیگر پیشنهاد کرده که حاضر است با سران معترضین گفتگو کنند.

آقای معترف افزود "پیشنهاد کردند که گفتگو صورت گیرد و مذاکره می‌کنیم با سران اعتراض؛ ولی ما نیاز نداریم با کسانی که خودشان منبع فساد استند و هر روز به خاطر بی‌کفایتی آنان مردم به خاک و خون می‌غلتند، مذاکره کنیم".

به گفتۀ آقای معترف، تا زمانی که خواسته‌های آنان پذیرفته نشود، به اعتراضات شان ادامه می‌دهند.

در خواسته‌های متعرضین، برعلاوۀ استعفای رئیس جمهور، رئیس اجرائیه و برکناری مسؤولان امنیتی، بررسی همه جانبۀ گلوله‌باری روز جمعه بر تظاهرات‌کنندگان نیز شامل است.

دامنۀ این اعتراضات، به ولایت هرات نیز کشانده شده است. بيش از صد فعال مدني، استادان دانشگاه، زنان و جوانان هرات با برگزاري همایش اعتراضي در مقابل دفتر كار والي هرات، حمايت خود از معترضين در كابل را اعلام داشتند.

اين افراد، همچنان سران حكومت وحدت ملي را به ناتواني در تأمين امنيت مردم و مظاهره‌كنندگان متهم كردند و خواهان استعفاي آنان شدند.

پس از رویداد خونین روز چهارشنبه در چهارراهی زنبق، شماری از فعالان مدنی و گروه‌های سیاسی، پس از وقوع انفجار اعتراض کردند و این اعتراض‌ها به خشونت گرایید.

بر علاوه خشونت های روز جمعه، حوالی ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر دیروز، سه انفجار پیهم در مراسم تشیع جنازۀ سالم ایزدیار، محمد علم ایزدیار رخ داد.

وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته است که ۷ کشته و ۱۱۹ زخمی این انفجارها به شفاخانه‌های کابل منتقل شده اند.

در مراسم تشیع جنازۀ سالم ایزدیار، به شمول رئیس اجرائیه و وزیر خارجۀ افغانستان، شماری از چهره‌های سیاسی و مقام‌های دولتی نیز حضور داشتند؛ که به گفتۀ وزارت امور داخلۀ افغانستان به آنان آسیب نرسیده است.

در همین حال ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که لوی څارنوالی افغانستان، آمادگی خویش را برای تحقیقات همه جانبۀ تیراندازی بر اعتراض کنندگان روز جمعه، ابراز کرده است.

در جلسۀ شورای امنیت ملی افغانستان که به ریاست رئیس جمهور غنی قبل از ظهر امروز، در ارگ ریاست جمهوری، برگزار گردیده بود، تأکید شد که به خانواده‌های قربانیان انفجارها در مراسم تشیع جنازه، رسیدگی شود و با کسانی که در تأمین امنیت سهل انگاری کرده اند، برخورد جدی و قانونی شود.

هم‌چنان در این جلسه، فرید حمیدی لوی څارنوال افغانستان، گفته است که این ارگان، برای رسیدگی به گلوله باری بالای تظاهرات کنندگان روز جمعه، آمادگی دارد و این رویداد را از ابعاد مختلف آن با جدیت بررسی می‌کند.

XS
SM
MD
LG