لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار از تشدید حملات طالبان و انتقال رهبری آن گروه به داخل افغانستان


وزیر داخلۀ افغانستان گفته است که طالبان همزمان با گفتگوهای صلح بین الافغانی، برای تشدید حملا‌ت‌شان در بهار سال آینده آمادگی می‌گیرند.

مسعود اندرابی روز دوشنبه چهارم جنوری (۱۵ جدی) در جلسۀ استجوابیۀ ولسی جرگه که به خاطر افزایش خشونت‌ها و کشتار هدفمند در افغانستان برگزار شده بود، این مطلب را بیان کرد.

آقای اندرابی گفت: "اطلاعات ما مبنی بر این است که طالبان برای یک جنگ دیگر آمادگی دارند."

وزیر امور داخلۀ افغانستان همچنان اضافه کرد که رهبری طالبان به جنگجویان آن گروه دستور داده است که میدان جنگ را ترک نکنند.

هم‌زمان با این، احمد ضیا سراج، رییس امنیت ملی افغانستان در این جلسۀ استجوابیه با اشاره به تلاش‌های طالبان برای تغییر جغرافیای جنگ گفت: "دلیل اصلی این تحرکات این است که رهبری آنان مجال این را پیدا کنند تا جایی مصوون را پیدا کنند و از کویته پاکستان داخل افغانستان شوند."

آقای سراج با ابراز تردید در مورد ارادۀ طالبان برای آوردن صلح در افغانستان استدلال کرد که آن گروه موضوعات غیرقابل حل را در مذاکرات مطرح می‌کنند تا از آن طریق مذاکرات صلح به درازا کشیده شود و تمام نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند.

بر اساس توافقنامۀ ایالات متحده-طالبان که مذاکرات بین‌الافغانی دوحه نیز بر بنیاد آن برگزار شده است، باید نیروهای خارجی تا ماه می سال ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند.

از سوی دیگر، وزارت دفاع ملی افغانستان گفته است که گروه طالبان همین اکنون در ۲۰ ولایت با نیروهای امنیتی افغان درگیر جنگ اند.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت گفت که در هر ۲۴ ساعت گروه طالبان صد‌ها "حملۀ تروریستی" را انجام می‌دهند.

ادامۀ خشونت طالبان، واکنش نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان را نیر بر انگیخته است.

سونی لگیت، سخنگوی این نیروها در صفحهٔ تویتراش نگاشته است: "برای پیروزی صلح، کمپاین حملات و ترورهای هدفمند مقامات دولتی، رهبران جامعهٔ مدنی و ژورنالیستان توسط طالبان که کسی ادعای مسوولیت آن نکرده است، نیز باید توقف یابد."

در همین حال، قرار است دور دوم مذاکرات صلح افغانستان سه شنبه پنجم جنوری (۱۶ جدی) در قطر از سر گرفته شود و ظاهراً مسایل جنجالی و پیچیده از جمله آتش بس در این دور مذاکرات به بحث گرفته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG