لینک های دسترسی

Breaking News

شورای عالی صلح: از سفر طالبان به چین آگاهی نداشتیم


روزنامه «ایکسپرس ترایبیون» پاکستان به تازگی گزارش داده است که یک هئیت گروه طالبان به دعوت حکومت چین به آن کشور سفر کرده است.

در گزارش آمده است که این سفر طالبان، بخش از تلاش های چین برای تشویق جنگجویان آن گروه برای پیوستن به روند صلح افغانستان می باشد.

اما محمد اسماعیل قاسمیار، عضو و مشاور روابط بین المللی شورای عالی صلح افغانستان می گوید که سفر هئیت طالبان به چین بدون اطلاع و هماهنگی با آن شورا صورت گرفته است.

آقای قاسمیار به صدای امریکا گفت: "​نه چین و نه هم این هئیت (طالبان) که از کمیسیون سیاسی و دفتر قطر آن گروه به چین رفته بود، به ما کدام اطلاع دادند."

این در حالیست که حکومت افغانستان همواره از کشور های جهان به ویژه همسایگان خود خواستار روابط "دولت محور" شده است.

از آنجاییکه مقام های افغان اداره استخبارات نظامی پاکستان «آی اس آی» را به حمایت از گروه طالبان متهم می کنند، به نظر می رسد که روابط نزدیک چین و پاکستان سبب شد تا کابل بر نقش بارزتر چین در حل بحران افغانستان تاکید کند.

چین نیز در چند سال اخیر تلاش های خود را به خاطر حل بحران در افغانستان افزایش داده است.

اما برخی کارشناسان سیاسی به نقش چین در روند مذاکرات صلح افغانستان به دیده شک و تردید می نگرند.

تلاش های "مشکوک" چین

سید مراد راهی، کارشناس مسایل سیاسی و حل منازعات می گوید که سفر گروه طالبان به چین که بدون هماهنگی با شورای صلح افغانستان صورت گرفته است، ممکن سبب افزایش مشکلات در روند صلح گردد.

آقای راهی گفت: ​"سفر هئیت طالبان برای انجام مذاکرات به چین، به بغرنج سازی فضای صلح می افزاید و تلاش های صلح را پیچیده می سازد چون از نظر علم مذاکره، طرفین درگیر باید در مذاکره دخیل بوده و حضور داشته باشند. طرف مذاکره طالبان به گمان اغلب باید حکومت افغانستان باشد که در این مذاکرات در چین حضور نداشت."

آقای راهی "حسن نیت" بیجینگ در مذاکرات صلح افغانستان را زیر سوال برد و افزود که چین متحد استراتیژیک روسیه در منطقه می باشد و این دو کشور مخالف حضور دراز مدت امریکا در افغانستان و در پی دست یافتن به "منافع مشخص" خود در آن کشور اند.

تلاش های کابل برای دخیل ساختن چین در حل بحران افغانستان در زمان ریاست جمهوری حامد کرزی شروع شد و با آغاز دوره ریاست جمهوری محمد اشرف غنی شدت گرفت.

بر اساس گزارش روزنامه «ایکسپرس ترایبیون» هئیت پنج نفری گروه طالبان به رهبری شیر عباس استانکزی، مسؤول دفتر آن گروه در قطر، ماه گذشته میلادی به چین رفته بود.

XS
SM
MD
LG