لینک های دسترسی

Breaking News

عواید خدمات پُستی افغانستان ۵۵ در صد افزایش یافته است


پُسته خانه مرکزی کابل

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان میگوید که تلاش ها برای آنلاین ساختن خدمات پُستی در این کشور جریان دارد.

براساس معلومات این وزارت، عواید خدمات پُستی دولتی در تناسب به سال گذشته، حدود ۵۵ درصد افزایش یافته است و این وزارت تلاش دارد تا خدمات پستی را بهتر سازد.

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان نهم اکتوبر روز جهانی پُست را با شش روز تأخیر، به روز یکشنبه، گرامی داشت.

شهزادگل آریوبی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان گفت که در سال‌ های پسین به خدمات پستی در این کشور توجه نشده است، اما اکنون این وزارت مصمم است خدمات پستی را آنلاین بسازد و قانون خدمات پستی را نیز تعدیل کند.

او گفت"کوشش می‌کنیم که این خدمات را بیشتر و خوبتر به شهروندان ارائه کنیم و سیستم را باید آنلاین سازیم تا مردم بتوانند پست خود را بدهند و بیبیند که در کجا رسیده تا گم نشود و مشکلی در آن ایجاد نشود."

او افزود که برای سال آینده مرکز تنظیم پست را نیز ایجاد کنند.

آقای آریوبی همچنان افزود سیستمی را ایجاد خواهند کرد که پست‌ها به درب منزل شهروندان رسانیده شود.

این در حالیست که چندی پیش شاروالی کابل گفت روند آدرس یابی در کابل آغاز شده و باشندگان کابل پس از دوسال دیگر در این خصوص مشکل نخواهند داشت و این برنامه در سایر ولایات نیز تطبیق خواهد شد.

سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان، همچنان گفت که عواید خدماتی پستی دولتی دوسال قبل به ۱۵۰ میلیون افغانی، سال گذشته به ۴۵۰ میلیون افغانی، اما در سال جاری به ۸۰۰ میلیون افغانی رسیده است.

این درحالیست که بیش از شش شرکت خدمات پستی در افغانستان فعالیت می ‌کنند که فقط شرکت "افغان پست" دولتی است و بقیه شرکت‌ها خصوصی اند که به گفته سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی هرکدام میلیون‌ها دالر سرمایه گذاری کرده اند و ده‌ها کارمند دارند.

دلیل افزایش عواید خدمات پستی دولتی، تسلیم ‌دهی پاسپورت از طریق پست و افزایش خدمات پستی است.

وحید ویس، رئیس افغان پست، گفت "خدمات انتقال و توزیع پاسپورت نتایج مثمر در قبال داشته که از شروع تا اکنون حدود یک میلیون هموطنان ما از طریق ۱۴ پسته‌ خانه شهری مراکز به ولایات کشور مستفید گردیده اند."

در افغانستان شرکت‌های خصوصی بین‌المللی تی ان تی، دی اچ ال و فدکس و شرکت‌های خصوصی ملی پست سریع باختر و نی فعالیت می‌کنند.

مسوولان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی میگویند که قرار است شرکت خدمات پستی ایروپارسل، نیز در افغانستان حدود پنج تا شش میلیون دالر سرمایه گذاری کند.

به گفته مسوولان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان هزینۀ پرداخت به شرکت خدمات پستی دولتی نسبت به شرکت های خصوصی کمتر است، اما مسوولان این وزارت در مورد سرعت کار این شرکت‌ ها معلومات ندادند.

XS
SM
MD
LG