لینک های دسترسی

Breaking News

منار یادبود از قربانیان رسانه‌ها در کابل ساخته می‌شود


ساخت این منار تا ماه می سال ۲۰۱۸ میلادی تکمیل خواهد شد.
ساخت این منار تا ماه می سال ۲۰۱۸ میلادی تکمیل خواهد شد.

سنگ تهداب منار یادبود از قربانیان رسانه‌های افغانستان، روز شنبه (۳۰ میزان) در جاده پل باغ عمومی شهر کابل، از سوی عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان گذاشته شد.

این منار که قرار است ساخت آن، تا ماه می سال ۲۰۱۸ میلادی تکمیل شود به ابتکار وزارت اطلاعات و فرهنگ و شاروالی کابل، ساخته می‌شود.

در این منار اسامی و تصاویر ۸۰ تن از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی که در جریان یک‌ونیم دهۀ اخیر کشته شده اند، هک خواهد شد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان در مراسم تهداب گذاری منار یادبود از قربانیان آزادی بیان، گفت که آزادی بیان در این کشور، در جایگاه مناسب قرار دارد؛ اما او افزود که هنوز آزاد بیان "بدون نقص و نواقص" نیست.

آقای عبدالله همچنان گفت "فراز و نشیب در مسیر راه می‌آید؛ اما راهی را که مردم افغانستان طی کردند، در سال‌های اخیر و قربانی را که در این راستا داده اند، آزادی بیان را و این حق را به حیث یک حق دایمی برای مردم افغانستان تسجیل کرد، که این دوباره پس گرفته شده نمی‌تواند، به سلیقه شخصی، به خواهش شخصی و افراد، این کار شده نمی‌تواند".

عبدالحمید مبارز، رئیس اتحادیه ملی خبرنگاران، با توجه به وضعیت جاری در افغانستان، برخورد حکومت وحدت ملی را با رسانه‌ها و آزادی بیان ستود.

آقای مبارزه گفت "با تأسف هشتاد تن از همین ژورنالیست‌های جوان زندگی خود را از دست داده اند و به شهادت رسیده اند".

امروز با دومین سالروز، کشته شدن هفت کارمند موبی گروپ در کابل نیز مصادف است.

این در حالیست که در گزارش سال ۲۰۱۷ سازمان گزارشگران بدون مرز "آر.اِس.اِف" افغانستان سومین کشور خطرناک برای خبرنگاران خوانده شده است.

بربنیاد آمار دیدبان حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان "نی" در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۴ خبرنگار و کارمند رسانه‌‌ها کشته و ۲۳ تن مجروح شده اند.

XS
SM
MD
LG