لینک های دسترسی

Breaking News

افغان‌های مهاجر فاقد اسناد در پاکستان ثبت و راجستر می‌شوند


مهاجرین افغان در پاکستان

آمار وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان نشان می‌دهد که ۷۰۰ هزار افغان بدون اسناد هویت و اسناد اقامت در پاکستان زندگی می‌کنند.

اکنون این وزارت مصمم است به این شهروندان افغان مقیم پاکستان اسناد هویت توزیع کند، تا حکومت پاکستان به آنان اسناد اقامت دهد.

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان، روز یکشنبه به خبرنگاران گفت برای تثبیت هویت مهاجرین افغان مقیم پاکستان ۱۰۰ تن از سوی حکومت افغانستان توظیف می‌شوند و بقیه کارها مشترکاً از سوی دو کشور انجام می دهد.

سید حسین عالمی بلخی، می گوید"کسانی که فاقد مدرک استند، باید تازه راجستر شوند. یک هیأت هفته گذشته رفته بود پاکستان تحت ریاست معین امور پناهندگان وزارت امور مهاجرین، کارها را در آنجا تعقیب کردند و سر طرزالعمل صحبت کردند و توافق شد به زودی پروسۀ راجستریشن در آنجا آغاز شود و رهبری آنرا دولت افغانستان دارد".

سید حسین عالمی بلخی
سید حسین عالمی بلخی

آقای بلخی افزود که از آغاز سال جاری میلادی تا اکنون ۸۹ هزار و ۲۹۹ افغان از ایران، ۵۵ هزار و ۶۹۴ افغان از پاکستان و ۹۸۷ تن به گونۀ داوطلبانه و ۳۲۹ تن اجباراً از کشورهای اروپایی به افغانستان برگشته اند.

در سال گذشتۀ میلادی بیش از یک میلیون افغان از کشورهای ایران و پاکستان به افغانستان عودت کردند، اکنون حکومت افغانستان انتظار دارد که در سال جاری میلادی نیز تعداد عودت کنندگان به یک میلیون تن برسد.

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان گفت برای عودت کنندگان نیازمند در مناطق مشخص زمین توزیع خواهد شد.

اما سید حسین عالمی بلخی می افزاید که در برخی از ولایات مانند کابل و ننگرهار زمین برای توزیع وجود ندارد.

آقای بلخی تاکید می کند که همان "کمیسیون مشترک که پیشتر به آن اشاره شد، شدید رویش کار می‌کند".

چالش مدیریت برگشت کنندگان

اما پرسش اینجاست که با عودت تعدادی زیادی از مهاجرین افغان، آیا حکومت افغانستان توانایی مدیریت و فراهم آوری سهولت‌های زندگی را برای آنان دارد؟

سازمان بین المللی مهاجرت، تأکید می‌کند که حکومت افغانستان در این زمینه با چالش‌های جدی مواجه است.

نصیر احمد حیدرزاده، سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت یا IOM، در صحبت با صدای امریکا گفت "حکومت افغانستان هم‌چنان به حمایت و کمک سازمان‌های بین المللی همکارش که آی او ام هم شامل آن می شود و بالاخذ به کمک جامعه جهانی، مصمم است و وظیفه گرفته که عودت را به افغانستان مدیریت کند."

آقای حیدرزاده افزود که به خاطر ازدیاد ساحات مورد پوشش و امکانات کم، چالش های مدیتریتی موجود خواهد بود.

سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت افزود که حکومت افغانستان جهت مدیریت بهتر عودت کنندگان یک پالیسی و پلان عمل مشخص ساخته است.

همین اکنون بیش از یک میلیون افغان در پاکستان و بیش از یک میلیون و چهارصد هزار افغان در ایران اقامت دارند.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG