لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال اخراج مهاجرین افغان از ایران؛ افغانستان این تصمیم را 'سیاسی' خواند


وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان در واکنش به سخنان اخیر معاون وزارت خارجۀ ایران مبنی بر اخراج مهاجرین افغان گفته است که تهران نباید مساله بشری مهاجرین را از دید سیاسی بنگرد.

محمدرضا باهر، معاون سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان گفت که این وزارت از هر کشور میزبان می‌خواهد که مسایل سیاسی را به مهاجرت ربط ندهند.

او افزود: "ما از ایران این تقاضا را داریم که به مساله مهاجرت به عنوان یک پدیده اجتماعی و بشری نگاه داشته باشد. ما از ایران این خواهش را داریم که مهاجرین افغان را به شکل کتلوی اخراج نکند".

اما آقای باهر تاکید کرد که در صورت اخراج اجباری مهاجرین افغان از ایران، این وزارت برای تحت پوشش قرار دادن یک میلیون عودت‌کننده امسال آمادگی دارد.

پس از تحریم‌های بیشتر امریکا بر ایران، عباس عراقچی، معاون وزارت خارجۀ ایران به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته است که با ازدیاد تحریم‌ها و کاهش عواید، احتمالا میلیون‌ها افغان به کشورشان برگردانده شوند.

او گفته است که حضور بیش از سه میلیون مهاجر افغان در ایران، بر اقتصاد آن کشور فشار وارد کرده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران به نقل از عراقچی گفته است: "اگر تحریم‌ها اثر کند و فروش نفت‌مان به صفر برسد، جمهوری اسلامی ایران مجبور است سیاست ویژه‌ای را برای اقتصاد خود در نظر بگیرد و ممکن است نتوانیم به این شکل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغانستانی مان بخواهیم ایران را ترک کنند".

معاون وزارت خارجۀ ایران گفته که سالانه مهاجرین افغان هشت میلیارد دالر هزینه دارد. او تاکید کرده که تهران خواستار اخراج مهاجرین افغان نیست؛ ولی اگر مجبور شود، راهی دیگر ندارد و "تبعات آن بر عهده" امریکا است.

امریکا اخیرا تحریم‌هایش را بر ایران بیشتر ساخته است.

براساس آمار موجود، در حال حاضر ۲.۴ میلیون مهاجر افغان در ایران به سر می‌برند که حدود یک میلیون آن‌ها فاقد مدارک اقامت در آن کشور هستند.

XS
SM
MD
LG