لینک های دسترسی

Breaking News

عالمان دینی افغان، پاکستان و اندونیزیا در مورد صلح افغانستان بحث می‌کنند


علمای افغانستان روز سه شنبه جهت اشتراک در این نشست راهی اندونیزیا خواهند شد

قرار است که روز جمعه (۲۱ ثور) نشست سه جانبه علمای افغانستان، پاکستان و اندونیزیا در جاکارتا روی صلح و ثبات در افغانستان برگزار شود.

سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که این نشست به ابتکار شورای عالی صلح افغانستان، میان شوراهای سرتاسری علمای سه کشور برگزار خواهد شد؛ اما به گفته آقای طاهری، اعضای شورای عالی صلح در این نشست اشتراک نمی‌کنند.

آقای طاهری، افزود که علمای افغانستان روز سه شنبه جهت اشتراک در این نشست راهی اندونیزیا می‌شوند و فردا چهارشنبه به اندونیزیا خواهند رسید.

به گفتۀ آقای طاهری، روز پنج شنبه، مسایل تخنیکی میان هیأت افغانی بحث خواهد شد و روز جمعه، نشست سه جانبه برگزار خواهد گردید.

او گفت "مجلس یک روزه است، پروسه صلح افغانستان در بین علمای کرام سه کشور بررسی می‌شود، امیدوار استیم که پروسه صلح افغانستان حمایت شود و مشترکأ علمای افغانستان و پاکستان و علمای اندونزیا در جهت ترویج برنامه‌های صلح افغانستان گام‌های مشترک بردارد".

سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان، افزود که از هر کشور ۲۰ عالم دین اشتراک خواهند کرد.

علمای افغانستان به رهبری مولوی قیام‌الدین کشاف، رئیس شورای سرتاسری علمای افغانستان در این نشست اشتراک می‌کنند.

او گفت که در پایان این نشست سه جانبه، علمای سه کشور اعلامیه‌ای را منتشر خواهند کردند که از سوی تیم‌های تخنیکی آنان تنظیم می‌گردد.

آقای طاهری، گفت که دلیل تأخیر در برگزاری این نشست، تأخیر علمای پاکستان در موافقت به شرکت در این نشست بود.

قرار بود این نشست در ماه حوت سال گذشتۀ خورشیدی برگزار گردد؛ اما به گفته مقام‌های شورای عالی صلح پس از آن که علمای پاکستان برای شرکت در این نشست موافقت کردند، تاریخ آن مشخص شد.

قرار است که پس از این، نشست علمای جهان اسلام در عربستان سعودی برگزار گردد.

XS
SM
MD
LG