لینک های دسترسی

Breaking News

اتمر از روسیه خواست طالبان را به میز مذاکره بکشاند


مشاور امنیت ملی افغانستان می گوید در عین زمان که در مورد تجهیز طالبان توسط روسیه یک تحقیق بین المللی صورت گیرد، روسیه باید بر طالبان فشار آورد تا در مذاکرات صلح شامل گردند.

حنیف اتمر، روز پنجشنبه در مسکو به خبرنگاران گفت که روسیه "یک نقش قابل ملاحظه یی" در آوردن طالبان بر میز مذاکره دارد.

آقای اتمر به نیکولای پتروشیف، همتای روسی اش گفت که اگر روسیه با طالبان ارتباط دارد، لطفاً از این ارتباط در ترویج مذاکرات صلح استفاده کند.

مشاور امنیت ملی افغانستان گفت "طالبان نباید قادر گردند از این ارتباط در جنگ استفاده کنند."

روزنامۀ بلومبرگ امریکایی گزارش می دهد که حنیف اتمر گفته است باوجودیکه مقامات افغان تاهنوز هیچ شواهدی از ارتباط روسیه با طالبان در دست ندارد اما این موضوع "یک مسئله بسیار حساس" می باشد.

آقای اتمر تاکید کرد که حکومت افغانستان به روسیه، کشور های آسیای مرکزی و متحدین غربی خود پیشنهاد کرده تا یک ماموریت مشترک حقیقت یاب، در مورد صحت ادعای ارتباط روسیه با طالبان تحقیق کند.

این در حالیست که جان نیکلسن، فرماندۀ نیرو های حمایت قاطع در افغانستان ماه گذشته گفت که روسیه با طالبان ارتباط قایم کرده اما از آن گروه حمایت نکرده است.

در این میان قصر سفید هفته گذشته با نشر خبرنامه‌ای گفته بود که دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در یک مکالمه تلیفونی بر اهمیت مبارزۀ مشترک بر ضد دهشت افگنی در شرق میانه و آسیای مرکزی صحبت کرده و نیز توافق کردند تا راه‌های همکاری بیشتر در مبارزه بر ضد گروه دولت اسلامی یا داعش، القاعده، طالبان و دیگر گروه‌های دهشت افگن کاوش شود.

XS
SM
MD
LG