لینک های دسترسی

Breaking News

مشرانو جرگه: امریکا در اجرای توافقنامه امنیتی بی توجه است


اعضای مشرانو جرگه افغانستان در یک نشست مشترک با مقامات امنیتی گفتند که برای تطبیق مواد موافقتنامۀ دوجانبۀ امنیتی میان کابل و واشنگتن باید اقدامات عاجل روی دست گرفته شود.

سناتوران در شورای ملی افغانستان افزودند که تطبیق این موافقتنامه در شرایط کنونی برای افغانستان حیاتی است و بیش از این نباید جنبۀ تیوری داشته باشد.

حمیرا نعمتی، رئیس کمیسیون امور بین المللی مشرانوجرگه گفت که این کمیسیون پس از تحلیل و ارزیابی های همه جانبه دریافته است که ایالات متحده در مورد تطبیق و اجرای چندین مورد موافقتنامۀ امنیتی بی تفاوتی نشان داده است.

خانم نعمتی همچنان گفت که ایالات متحده امریکا را در قبال اوضاع افغانستان و منطقه و به ویژه در برخورد با همسایه گان این کشور، سیاست دوگانه را در پیش گرفته است.

خانم نعمتی گفت "جانب امریکا در اجرا و تطبیق به موقع چند ماده این قرارداد بی تفاوتی نشان داده و مزید بر آن بیروکراسی و نبود هماهنگی کاری بین ارگان های ذیدخل حکومت وحدت ملی تحقق دقیق مفاد قرارداد را در عمل زمانگیر و غیر موثر ساخته است".

فضل هادی مسلمیار، رئیس مشرانو جرگه می گوید که مردم افغانستان توقع دارد که مطابق به موافقتنامۀ امنیتی، ایالات متحده، نیروهای هوایی و توپچی این کشور را تقویت کند.

آقای مسلمیار علاوه کرد که جنگ افغانستان ریشه های بیرونی دارد و نیاز است که قوت های نظامی این کشور به اندازه نیروهای نظامی کشورهای همسایه تجهیز و تقویت گردند.

آقای مسلمیار "اگر امریکا به تعهدات اش وفادار است باید بصورت عاجل قوای توپچی و هوایی ما را تقویت و تجهیز کند تا ما بتوانیم به در مقابل تهدیدادی که از سوی استخبارات منطقه بخصوص کشور همسایه پاکستان متوجه ما است از خود و از خاک خود دفاع کنیم، تجهیز به معنی این نیست که دریشی برایشان بدهد و یا کیک و کلچه بدهند، تجهیز به معنی آن است که اگر از آردوی کشورهای منطقه قوی نباشیم با آن برابر خو باشیم".

اما مقامات دفاعی أفغانستان ازبرداشتن گام های ابتدایی در این خصوص خبر دادند.

محمد معصوم ستانکزی سرپرست وزارت دفاع در پاسخ سناتوران أفغان گفت که برای عملی کردن موافقتنامۀ امنیتی گام های ابتدایی برداشته شده است. او گفت که طبق ماده پنجم این موافقتنامه، تمویل مالی نیروهای امنیتی افغان همین اکنون عملی شده است.

او همچنان گفت که کمیته کاری در سطح وزارت های دفاع و داخله با ایالات متحده و ناتو ایجاد شده و این کمیته اولین نشست کاری خود را در واشنگتن دو هفته قبل انجام داده است.

سرپرست وزارت دفاع همچنان افزود که در بخش تجهیز هلیکوپتر و ترانسپورت تا حدود زیادی کمک ها صورت گرفته است. او افزود که قرار است در سال ۲۰۱۶ تجیهزات جدید قابل ملاحظه به نیروهای امنیتی افغان مواصلت کند.

آقای ستانکزی گفت "در سال ۲۰۱۶ یک تعویض کلان بخاطر وسایط نو وسایطی که میتواند در فعالیت های ضد تروریستی از آن استفاده بیشتر صورت گیرد به تفاهم رسیدیم، و در شش هفته گذشته بیش از یکصد و چهل عراده این وسایط را بدست آوردیم و وسایل دیگر هم در حال تسلیم دهی و انتقال است".

او علاوه کرد که در بخش تجهیز نیروهای افغان نیز قدم های برداشته شده است و مقداری سلاح سقیل جدید در اختیار نیروهای امنیتی افغان قرار داده شده است.

سرپرست وزارت دفاع همچنان به اعضای مجلس سنا گفت تقویت قوایی هوای به حدی که مد نظر است وقت گیر است و کار در این زمینه نیز بسیار ناوقت آغاز شده است.

آقای ستانکزی همچنان گفت که اکنون پوهنتون هوایی فعال شده و افسران أفغان بخاطر اموزش در بخش هوای به خارج بخصوص به کشور ایالات متحده امریکا فرستاده شده اند.

XS
SM
MD
LG