لینک های دسترسی

Breaking News

خانوادۀ یک سیک افغان که قربانی حملۀ انتحاری شده بود، به امریکا رسیده است


خانوادۀ ۱۳ نفره یک سیک افغان که پس از حملات پیهم بر عبادتگاه‌های آنان در کابل و تسلط دوباره طالبان بر افغانستان این کشور را ترک کرده بود، تازه به امریکا رسیده است.

این خانواده می‌گوید که اکنون در امریکا بدون تهدیدات و بدرفتاری ها، می توانند فعالیت‌های روز مره تجاری و دینی شان را آزادانه در ایالات متحده انجام دهند.

بازماندگان این خانواده که قربانی حمله بر معبد سیک‌ها در شوربازار کابل اند٬ پس از دو سال به امریکا رسیدند.

کولویندر سینگ به صدای امریکا گفت که پس از حملۀ انتحاری سال ۲۰۲۰ میلادی، مجبور به ترک کابل شدند.

اکنون پس از حدود دو سال، این خانواده ۱۳ نفره که ابتدا به هند مهاجر شده بود، به همکاری نهادهای مختلف حامی اقلیت سیک‌های افغان در خارج از افغانستان و رهبران دینی شان، آن کشور را ترک کرده و به امریکا رسید.

کولویندر سینگ گفت که نمی‌خواستند زادگاه شان را ترک کنند، اما آنان به دلیل حملات دوامدار بر مراکز دینی شان مجبور شدند افغانستان را ترک کنند.

او افزود: "در شور بازار کابل زندگی می‌کردیم در درمسال که در سال ۲۰۲۰ حمله شد٬ به شمول پدرم٬ برادر زاده ام و زن برادرم ۲۵ سیک افغان شهید شدند و شرایط زندگی در آنجا برای ما بسیار بد شده بود٬ هرچند ترک وطن سخت است، اما نمی‌شد، زندگی کردن در آنجا بسیار برای ما مشکل شده بود".

این خانواده اکنون در منطقه لانگ آیلند ایالت نیویارک زندگی می‌کند. با آن که این خانواده پس از دو سال مهاجرت٬ زندگی عادی خود را در نیویورک آغاز کرده است و تهدیدی متوجه زندگی شان نیست، اما حادثۀ دلخراش سال ۲۰۲۰ را هنوز فراموش نکرده است.

منجیت کارو، عضو دیگر این خانواده به صدای امریکا ،گفت: "در درمسال که حادثه شد٬ پدرم٬ برادر زاده چهارساله‌ام٬ زن برادرم٬ خواهر زاده و خاله‌ام و یک مسلمان، شهید شدند و ما رفتیم هند و بسیار مشکلات را دیدیم و بسیار به مشکل به امریکا رسیدیم".

سیک‌ها و هندوهای افغان تنها از امنیت شان بلکه همواره از بدرفتاری و آزار و اذیتی که در جامعۀ با آن مواجه بودند نیز شکایت داشتند.

اریندر سینگ گفت: "در افغانستان بسیار با مشکلات جدی مواجه بودیم٬ اطفال ما در مکتب آزار و اذیت می‌شدند، اما اینجا آزادانه مکتب می‌روند و هیچ نوع محدودیت و تهدیدی متوجه شان نیست."

سیکها و هندوهای افغان٬ یکی از اقلیت‌های قومی افغانستان است که اکنون شمار اندکی از آنان تنها در کابل باقی مانده است.

رهبران سیک‌ها و هندوهای افغان می‌گویند که در سال‌های ۱۹۷۰ میلادی بیش از ۷۰ هزار سیک و هندو در ولایات مختلف افغانستان زندگی می‌کردند، اما در حال حاضر تنها نه تن از آنان در افغانستان باقی مانده اند.

پرمجیت سینگ بیدی، یکی از رهبران قومی سیک‌های افغان در نیویارک، گفت: "خانواده کولویندر سینگ ۱۳ نفر اند که نهادهای مختلف سیک ها آنان را حمایت کردند تا به امریکا آمدند و در حال حاضر ۶۰۰ سیک و هندو در هندوستان اند که نهادهای مختلف در تلاش بیرون کردند آنان از هند به اروپا٬ کانادا و امریکا استند".

به نظر می‌رسد که پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان، این کشور که اقوام متعدد در این زیست دارد٬ اکنون جامعۀ سیک و هندوی خود را از دست داده است.

XS
SM
MD
LG