لینک های دسترسی

Breaking News

وزرشکاران افغان در المپیک زمستانی کوریا اشتراک میکنند


برای نخستین بار ورزشکاران افغان به بازی های المپیک زمستانی راه یافتند. فدراسیون سکی کشور می‌گوید که، سجاد حسینی وعلی‌شاه فرهنگ دو سکی باز افغان به نمایندگی از این کشور در بازی های المپیک سال ۲۰۱۸ در کوریای جنوبی اشتراک خواهد کرد.

سکی، ورزش هیجان انگیزی است که در هفت سال اخیر در ولایت سردسیر بامیان رواج یافته است. چنانچه صدها دختر و پسر در بامیان به این رشتۀ ورزشی رو آورده و در تلاش راهیابی به مسابقات جهانی اسکی اند.

خالق بامیانی، سخنگوی فدراسیون اسکی افغانستان، به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که در نشستی که با کمیته المپیک کوریای جنوبی برگزار شد، دو ورزشکار افغان را در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ معرفی کرده اند.

آقای بامیانی می‌گوید"علی‌شاه فرهنگ و سجاد حسینی، دو سکی باز افغان با سپری‌ کردن چندین مسابقۀ جهانی در سه سال گذشته، جایگاه خوبی کسب کردند که اکنون موفق شدند تا در المپیک ۲۰۱۸راه یابند".

سخنگوی فدراسیون سکی افغانستان می‌گوید که این دو ورزشکار افغان از سوی "بامیان سکی کلپ" و دو شرکت تولیدی وسایل سکی‌سویسی تمویل می‎ شوند تا تمرینات لازم را انجام دهند.

مقامات فدراسیون سکی افغانستان امیدوارند که علی‌شاه و سجاد با توجه به تمرینات فشردۀ که انجام داده اند، درخشش خوبی داشته باشند.

گرچند در سال‌های اخیر، چندین سکی باز افغان در مسابقات جهانی کشورهای مختلف اروپایی اشتراک کرده اند اما حضور علی‌شاه و سجاد، در المپیک ۲۰۱۸ کوریا، نخستین رقابت رسمی افغانستان در بخش سکی با ورزشکاران مختلف دنیا خواهد بود.

سجاد حسینی، اکنون مصروف انجام تمرینات سکی در کشور سویس است و برای رقابت های المپیک ۲۰۱۸ آمادگی می‌گیرد.

او گفت "وقتی هر ورزشکاری یک رشتۀ ورزشی را انتخاب می‌کند، هدفش آوردن افتخار در جامعه و کشور است. من وعلی‌شاه هم همواره در تلاش این بودیم که حداقل اگر مدال طلا و برونز را نگیریم، اشتراک ما در المپیک ۲۰۱۸ با اهمیت است و تلاش خواهیم کرد تا درخشش خوب داشته باشیم".

آقای حسینی افزود که آنان زمستان پارسال برای نخستین بار در مسابقات قهرمانی سکی جهان در کشور سویس، توانستند جایگاه هفتاد وسوم را در بین ۱۲۴ کشور دنیا کسب کنند.

بیست وسومین دور مسابقات المپیک زمستانی سال ۲۰۱۸ میلادی با میزبانی کشور کوریای جنوبی بر گزار می‌ شود که در این المپیک، ورزشکاران بیش از ۹۰ کشور دنیا در شش رشتۀ ورزشی با هم رقابت خواهند کرد.

المپیک زمستانی، برای اولین بار در سال ۱۹۲۴میلادی، توسط "بارون پریادو کوبرتن"، بنیانگذاری شد. افغانستان تا کنون در ۱۳ بازی المپیک تابستانی شرکت کرده اما هیچگاه در المپیک زمستانی شرکت نکرده است.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG