لینک های دسترسی

Breaking News

حاصل سال ۲۰۱۴ برای ورزشکاران افغان: ۵۰ مدال و کپ


تیم ملی کرکت افغانستان پس از پیروزی در مسابقۀ با تیم ملی پاکستان با رهبران دو کشور عکس می گیرند.

ورزشکاران افغان در سال ۲۰۱۴ با شرکت در رقابت های مختلف منطقه یی و بین المللی، بیش از ۵۰ مدال طلا، نقره و برونز و کپ های نیز کسب کردند.

رامین سالک، مسوول نشراتی کمیته ملی المپیک افغانستان می گوید که در سال گذشتۀ میلادی، افغان ها در سه رویداد عمدۀ ورزشی – رقابت های المپیک جوانان در چین، هفدهمین دور رقابت های آسیایی در کوریای جنوبی و چهارمین دور مسابقات ساحلی در تایلند – اشتراک کردند.

به گفتۀ آقای سالک "افغانستان در رقابت های المپیک چین، اجازۀ اعزام دو ورزشکار را داشت اما تنها فرحناز یعقوبی در بخش تکواندو حضور یافت."

مسؤول بخش نشراتی کمیتۀ ملی المپیک، مشکلات میان ریاست تربیت بدنی و کمیتۀ ملی المپیک را دلیل عدم اعزام سایر ورزشکاران عنوان کرد. باوصف تلاش های مکرر ارتباط ما با مسوؤلین ریاست تربیت بدنی و سپورت تامین نشد.

اما در هفدهمین دور رقابت های المپیک آسیایی، به گفتۀ رامین سالک، افغانستان با ۹۸ ورزشکار شرکت کرد که تیم ملی کرکت افغانستان به مدال نقره و احمد رومان عباسی به کسب مدال برونز موفق شد.

کرکت در سال گذشته

تیم ملی کرکت افغانستان در ۲۰۱۴ هفده رقابت بین المللی را انجام داده که با شش پیروزی و یازده شکست همراه بوده است.

تیم ملی کرکت بانوان افغانستان نیز که برای مدتی تشکیل شده بود اما به گفته مسوولین کرکت بنا بر موجودیت مشکلات اجتماعی بازیکنان حضور نیافته و در نهایت خاموشانه منحل شد.

آقای سالک می افزاید که در چهارمین دور رقابت های ساحلی در تایلند، "باوجود مشکلات و نبود بودجه کافی سفر ورزشکاران - چهارتیم ۱۴ نفری افغانستان شرکت کرد که در آن افغانها توانستند دو نقره و دو برونز کسب کنند."

کمیته ملی المپیک افغانستان برای نخستین بار پس از ۵۲ سال از بدنه ریاست تربیت بدنی و سپورت جدا شد و اکنون به گونه مستقل فعالیت دارد.

فوتبال و سال گذشته

اما تیم فوتبال افغانستان در ۲۰۱۴، تنها به کسب جایزه بازی جوانمردانه نایل آمده که به خاطر کارکرد های شایان ۲۰۱۳ فدراسیون فوتبال افغانستان اعطا شد.

فدراسیون فوتبال افغانستان به خاطر انتخاب بازیکنان جدید در تیم ملی فوتبال، تیم های ملی بانوان و مرد ها را به حالت تعلیق درآورده و انتظار می رود در ماه مارچ پس از راه اندازی کمپ آزمایشی، تیم ملی با ترکیبی از بازیکنان جدید و پیشین واجد شرایط تشکیل گردد.

رقابت های دیگر ورزشی

وزن برداران افغان در رقابت های آسیا – افریقا به دو مدال طلا و سه برونز نایل آمدند که در بخش تیمی هم توانستند مقام دوم را کسب کنند.

بایسکل رانان افغان در رقابت کلپ های بایسکل سواری پاکستان توانستند با کسب طلا و نقره لقب قهرمانی آن رقابت ها را کسب کنند.

خالد هوتک در رقابت های ۲۰۱۴ ستاره های جهان ووشو که در اندونیزیا راه اندازی شده بود، در وزن ۶۴ کیلوگرام به کسب مدال برونز موفق شد.

مسوول نشراتی کمیته ملی المپیک افغانستان به رادیواشنا گفت که در رقابت های بین المللی آزاد تاجکستان، ورزشکار افغان توانست نخستین بار مدال طلا را در بخش تکواندو پومسه کسب کند.

تیم ملی تکواندوی افغانستان در رقابت های آزاد بین المللی تاجکستان به کسب ۲۲ مدال طلا، ۶ نقره و ۱۲ برونز موفق شد. به گفتۀ آقای سالک آرین خیبر، نخستین مدال تکواندوی پومسه را برای افغانستان کسب کرد.

شایان ذکر است که برای نخستین بار رقابت های رزمی مختلط با معیار های بین المللی در سال ۲۰۱۴ به سرپرستی بازمحمد مبارز در کابل برگزار شد که در آن ورزشکاران افغان به مصاف هم رفتند.

ورزشکاران افغان در عرصه های مختلف همواره با مشکلات اقتصادی، محل تمرین و نبود رقابت های دوستانه ملی و منطقه یی مواجه بوده که همین امر باعث شده تا ورزشکاران نتوانند به وجه لازمی در رقابت های بین المللی بدرخشند.

XS
SM
MD
LG