لینک های دسترسی

Breaking News

چرا یک سربازافغان محکوم به اعدام شد؟


آرشیف

به دنبال افزایش حملات افراد ملبس با یونیفورم نظامی افغان به نیروهای خارجی، محکمۀ نظامی در کابل،عبدالصبور یک سرباز اردوی ملی افغان را به جرم کشتار چهار سرباز فرانسوی در اوایل سال جاری به مرگ محکوم کرد.

شرح مکمل گزارش را در این جا بشنوید.

این اولین قضیۀ است که در آن یک سرباز افغان به اتهام کشتار سربازان خارجی به مرگ محکوم میشود. چندی قبل وزارت دفاع ایالات متحده گزارش داد که تا به حال در حملات افراد ملبس به یونیفورم اردو و پولیس ملی افغانستان 80 تن از سربازان خارجی کشته شده اند. از جانب دیگر طالبان نیز با نشر اعلامیه های مختلف حمایت خود را از همچو افراد اعلام داشته اند.

این سرباز اردوی ملی افغانستان در حالی محاکمه میشود که تاریخ محاکمۀ رابرت بیلز خورد ضابط امریکایی که به کشتار 17 غیر نظامی درولایت کندهار متهم شده است، واضح نیست.

تحلیل گران و حقوق دانان افغان میگویند که مجرمین باید صرف نظر از موقعیت و تابعیت شان به عدالت کشانیده شوند.

نصر الله ستانکزی مشاور حقوق حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان طی صحبت با رادیو آشنا حکم اعدام این سرباز افغان را یک قضیه حقوقی عنوان کرده است.

این در حالیست که مقامات قضایی حکومت ایالات متحده گفته اند که اگر خورد ضابط امریکای مجرم شناخته شود، به حکم اعدام و یا حبس ابد محکوم خواهد شد.

ولی زمری باهر یک تن از فعالین جوان افغان میگوید که حکومت افغانستان همواره با در نظر داشت وضعیت زمانی تصمیم اتخاذ کرده است.

نصر الله ستانکزی به این نظر است که احتمالاً حکومت ایالات متحده دلایلی برای عدم محاکمۀ خوردضابط بلیز داشته باشد ولی اصل مساوات بین حکومات باید در نظر گرفته شود.

سید شریف یوسفی شریفی معاون کمیسیون حل منازعات میان مردم و دولت افغانستان؛ با آنکه در بخش محاکمۀ سرباز افغان نظر متفاوت ندارد، ولی جامعۀ بین المللی و حکومت ایالات متحده را برای تاخیر محاکمۀ خورد ضابط امریکایی شدیداً مورد انتقادقرار داد.

ولی روی آنچه که فعالین و تحلیل گران افغان نظر مشترک دارند، تاثیر همچو قاضای بر روحیه و احساسات مردم افغانستان است. در پی واقعات مختلف توسط نیروهای ناتو و امریکایی، مردم افغانستان دست به تظاهرات گسترده زدند که اکثر این تظاهرات تلفات را نیز در قبال داشته است.

مقامات اردو و پولیس ملی افغانستان بعد از افزایش حملات عساکر افغان بر نیروهای خارجی مصمم شدند در بخش روند جلب و جذب ارزیابی های بیشتری را انجام دهند . مقامات امنیتی افغان میگویند که برای جلوگیری از نفوذ مخالفین در صفوف نیروهای افغان اقدامات جدی تری را روی دست گرفته اند.

  • 16x9 Image

    محمد هاشم حبیب زاده

    محمد هاشم حبیب زاده از سال ۲۰۰۰میلادی به این سو با رسانه های مختلف منحیث گوینده، گزارشگر، نویسنده، ویراستار و عکاس ایفای وظیفه نموده و اکنون در بخش دری صدای امریکا مصروف کار است.

XS
SM
MD
LG