لینک های دسترسی

Breaking News

سایه تعزیرات بر تبادلات بانکی افغانستان و ایران


مسوولین اتاق تجارت وصنایع افغانستان می گویند تعزیرات بین المللی بر ایران، تبادلات پولی تجار افغان با شرکت ها و نهادهای مالی ایران را با مشکلات مواجه ساخته است.

آذرخش حافظی، رئیس روابط بین المللی اتاق تجارت و صنایع افغانستان به رادیو آشنا صدای امریکا گفت تجار و شرکت های که از بنادر چاه بهار و عباس ایران به افغانستان اموال وارد می کنند، مشکلات بانکی دارند.

آقای حافظی گفت "امریکایی ها فیصله کردند که هیچ پول تاجر افغانی که به منظور انتقال اموال از بنادرایرانی باشد در بانک های امریکا انتقال شده نمی تواند، بناً تاجری که مال را از طریق بنادر ایرانی مانند چاه بهار و بندر عباس وارد میکند نمی تواند که از طریق سویفت بین المللی یا کامرز بانک و دیگر بانک های بین المللی پول بدست بیاورد."

این مقام اتاق تجارت و صنایع هشدار داد که وضعیت موجود برای بانک های افغانستان بسیار زیانبار است.

مشکلات بانک های افغانستان در تبادل پول با ایران، دو هفته پیش در شورای وزیران هم به بحث گرفته شد. بر اساس یک اعلامیه دارلانشای شورای وزیران وزارت های امور خارجه، تجارت و صنایع، اقتصاد و رئیس شورای امنیت ملی مؤظف گردیدند تا در دو هفته از مجرای دیپلومانتیک با ایالات متحده امریکا و جامعه اروپا این مشکلات را در میان بگذارند.

ابهامات

مسوولین بانک مرکزی افغانستان می گویند بانک های این کشور مراودات و معاملات خود با ایران را با در نظر داشت تعزیرات وضع شده بر ایران و در چوکات محدودیت های که با مقامات ایالات متحده امریکا روی آن توافق شده، به پیش می برند.

نور الله دلاوری، رئیس بانک مرکزی افغانستان به رادیو آشنا صدای امریکا گفت "با محدویت های که بر اساس تفاهم با سفارت امریکا وضع شده، بانک های افغانستان می توانند که با بانک های ایران معامله کنند خصوصاً به منظور انتقالات تجارتی."

اما به اساس معلومات رئیس بانک مرکزی مرکزی این محدودیت ها بسیار شفاف و واضح نیستند.

آقای دلاوری گفت "خصوصاً بعضی چیز های است که ممکن آنها نخواهند که انتقال شود که جنبه سیاسی داشته باشد و یا جنبه تمویل تروریزم داشته باشد، یعنی انتقالاتی را که مشکوک باشد ما نمی کنیم."

آقای دلاوری گفت فهرستی تبادلاتی که منع باشد، وجود ندارد.

تجارت با دیگر کشورها

در این حال مقام ها در وزارت تجارت و صنایع افغانستان میگوید معاملات تجاری بین افغانستان و ایران در حدی نیست که تعزیرات وضع شده بر آن کشور بتواند مشکلاتی جدی را برای افغانستان به بار آورد.

وحید غازی خیل، سخنگوی وزارت تجارت و صنایع گفت "افغانستان به یک کشور متکی نیست. تنها ایران نیست که افغانستان با آن واردات و صادرات دارد، کشورهای دیگری هم است که افغان با آنها معاملات تجاری دارد یعنی چیزی نیست که ما آن را تنها از ایران وارد می کنیم و از کشور دیگری آن را وارد کرده نمی توانیم."

به اساس معلومات مسوولین اتاق تجارت و صنایع بعد از پاکستان، ایران برزگترین شریک تجارتی افغانستان می باشد و میزان داد و ستد و معاملات تجاری افغانستان با آن کشور در یک سال به دو ملیارد دالر می رسد.

جمهوری اسلامی ایران به دلیل برنامه هسته ای اش با تعزیرات شدید بین المللی روبروست.
XS
SM
MD
LG