لینک های دسترسی

Breaking News

ورود بی سابقۀ مهاجران بدون اسناد افغان به ترکیه


بیشتر مهاجران به منظور رفتن به کشور های اروپایی، عزم سفر به ترکیه را می کنند.

حدود ۲۰ هزار مهاجر بدون اسناد افغان، در سه ماه اخیر وارد ترکیه شده اند که به گفتۀ ریاست امنیت ملی ترکیه، ورود حدود ۵۰۰ مهاجر افغان را در روز نشان می دهد.

این رقم، نیرو های امنیتی آن کشور را واداشته تا این مورد را به دقت و جزییات تحت مطالعه و بررسی قرار دهد.

مقامات امنیتی ترکیه می گویند که از آغاز سال ۲۰۱۸ تا ۲۹م مارچ، ۱۷ هزار و ۸۴۷ مهاجر بدون اسناد افغان توسط نیرو های امنیتی ترکیه بازداشت شده اند.

روزنامۀ حوریت ترکیه گزارش می دهد که در مقایسه با سرازیر شدن افغان های مهاجر به ترکیه، در عین معیاد زمانی، ۹ هزار و ۴۲۶ مهاجر سوری، ۵ هزار ۳۱۱ پاکستانی و ۴ هزار و ۲۷۰ عراقی وارد ترکیه شده اند.

مقامات امنیتی ترکیه به عنوان بخشی از تحقیقات شان در بارۀ ورود غیرقانونی مهاجران به آن کشور، در ارزوروم، ولایت شمالشرقی ترکیه که به عنوان مرکز تجمع مهاجران برای رفتن به استانبول پنداشته می شود، یک دفتر مبارزه با قاچاق انسان را ایجاد کرده است.

مهاجران افغان بیشتر از طریق ایران با استفاده از مسیر ولایات شرقی وان، اگدیر، آرگری و هاکاری وارد ترکیه می گردند.

نیرو های امنیتی ترکیه می گویند که قاچاقبران انسان، مهاجران را در امتداد سرحدات ترکیه آورده و با گرفتن ۵۰۰ دالر آنان را از سرحد عبور می دهند.

روزنامۀ حوریت می نگارد که گروه های مهاجران به شمول زنان و مردان و کودکان، چندین کیلومتر را پیاده طی می کنند تا به ولایت ارزوروم برسند و از آنجا به استانبول بروند. پس از رسیدن به ارزوروم، مهاجران با استفاده از بس های کوچک و لاری ها به استانبول می روند.

محل اقامت مهاجران افغان

یافته های مقامات امنیتی ترکیه نشان می دهد که افغان های مهاجر بدون اسناد، عمدتاً در منازل به اصطلاح "امن" در منطقۀ "کوکمصطفی پازا" شهر استانبول زندگی می کنند که کرایۀ منازل حدود ۳۰۰ دالر امریکایی می باشد.

در این روزنامۀ ترکی نگاشته شده است که بیشتر مهاجران ساکن در آن منطقه به کار های چون "تن فروشی" دست زده و یا به شرکت کردن در فعالیت های غیرقانونی چون دزدی و گدایی تشویق می گردند تا پس از جمع آوری مقداری پول بتوانند از طریق یونان و یا بلغاریا، راهی اروپا شوند.

عمده ترین دلیل فرار افغان ها از کشور شان، به تعقیب مشکلات اقتصادی، شورشگرایی های طالبان عنوان شده است. کارشناسان می گویند که ترکیه انتظار سرازیر شدن بیشتر مهاجران افغان را دارد.

مقررات قانونی ترکیه برای مهاجران سوریه تدوین یافته و مهاجران افغان را در بر نمی گیرد، لذا اقامت برای مهاجران افغان در ترکیه دشوار تر است.

در عین زمان، بر اساس ارقام ارایه شده از جانب مقامات امنیتی ، شمار مهاجران ایرانی و پاکستانی در ترکیه نیز در حال افزایش است.

ترکیه، به ویژه پس از آغاز جنگ داخلی سوریه، به یک مسیر کلیدی و مهم برای آنعده مهاجرانی مبدل شده است که می خواهند به اروپا بروند.

XS
SM
MD
LG