لینک های دسترسی

Breaking News

سپنتا: امریکا در جستجوی قرارگاه نظامی نیست


مقامات افغان می گویند که ایالات متحده در جستجوی استقرار پایگاه نظامی در افغانستان نمی باشد و مناصفۀ کمک های ایالات متحده باید در پروژه های پیشنهادی حکومت افغانستان به مصرف برسد.

داکتر رنگین دادفر اسپنتا، مشاور ریاست جمهوری افغانستان در امور امنیت ملی به ولسی جرگۀ افغانستان گفت که سند استراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحده دارای هشت بخش بوده و محدودۀ زمانی بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۴ میلادی را در بر می گیرد.

مشاور امنیت ملی افغانستان گفت که در این قرارداد به ارزش های هر دو کشور، ارزش های دموکراتیک، تحکیم امنیت ملی و ثبات افغانستان، پیشرفت های صلح، حمایت مالی و آموزشی نیروهای افغان و احترام به حاکمیت ملی افغانستان تاکید شده است.

آقای سپنتا در بارۀ درج رقم مشخص کمک های مالی ایالات متحده در این سند گفت که در این مورد دو مشکل موجود می باشد، نخست اینکه کانگرس ایالات متحده بدون موجودیت معاهده، وجه قرارداد را تایید نمی کند و دوم اینکه بعد از سال ۲۰۱۴ مصارف نیروهای افغان بیشتر از ۲ میلیارد دالر خواهد بود، از اینرو رقم مشخص کمک های مالی در این سند ذکر نشده است.

در همین حال زلمی رسول، وزیر خارجۀ افغانستان نیز به اعضای مشرانو جرگۀ افغانستان در مورد سند همکاری های ستراتیژیک معلومات داد.

آقای رسول به اعضای مشرانو جرگه گفت که در سند همکاری های ستراتیژیک تذکر به عمل آمده است که باید 50 در صد کمک های ایالات متحده در پروژه هایی به مصرف برسد که از سوی حکومت افغانستان اولویت داده می شود. او اضافه کرد که با بهبود ظرفیت حکومت افغانستان این رقم به 80 در صد افزایش خواهد یافت.

بحث روابط ستراتیژیک درازمدت افغانستان با ایالات متحده در برگیرنده توقعات وسیع افغان ها است. بیشتر افغان ها فکر می کنند که جهت ثبات نظام پس از طالبان، جلوگیری از رکود اقتصادی شبیه سال های ۱۹۹۰ و دفع مداخلات دولت های همسایه، افغانستان متکی به حمایت های مالی و نظامی ایالات متحده امریکا خواهد بود.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG